В продължение на почти месец журналистът Асен Асенов е имал удоволствието обиколи далечните и екзотични страни Боливия и Перу и да посети вълнуващи и дори "засекретени" кътчета.

В предаването "Тази сутрин" по bTV той сподели, че най-интересното място, което е бил по време на пътешествието си, е било селцето на племето Есеаха. Скрито в амазонската джунгла хората от племето живеят изолирани от всичко, което всъщност представлява нашата представа за цивилизация. "Живеят като неразделна част от природата, знаят всички милиони растения в джунглата, всяко защо е дошло на тази земя", разказа Асен Асенов.

"Общуването е сложно, защото езикът е много неразбираем за нас. Почти не говорят испански. Най-младите от племето ходят веднъж седмично на училище, когато от най-близкия град идва учител. Това е общност от 100 души, която живее така, както е живяла преди сигурно 300 години", допълни журналистът и каза, че един ден на хората от Есеаха преминава прекрасно - "Това са най-щастливите хора, които съм срещал. Те са част от природата и живеят много близо до нея в синхрон. Нямат причина да бъдат нещастни. За 4 дни в селото не ни се случи да чуем някой да се кара, да гледа лошо, да бъде недружелюбен. Хората живеят в мир и са много щастливи, без да знаят какво е това да използват пари. Те нямат нужда да купуват нищо, защото живеята с това, което имат. Купуват много базови неща може би веднъж на няколко месеца."

Асен Асенов обясни, че племето рядко бива посещавано от "чужди хора" и фактът, че той е успял да се добере до тази впечатляваща, но изолирана култура е, че е имал късмета да познава българска, която 2 години е била доброволка в амазонската джунгла и познава един от шаманите в племето Есеаха.

Освен до "щастливците" от Есеаха, с които Асен прекарал четири дни, той успял да се докосне и до историята на величествения град на инките Мачу Пикчу. "Градът е строен в продължение на 400 години, за да може там да се нанесе елитът на инките - хората, които се занимавали с изкуство, наука, тези, които съдействали за развитието на тази империя", разказа Асенов. "Годината, в която те са се нанесли да живеят в Мачу Пикчу, е годината в която е открит Оксфордския университет (1167 г. - бел.ред.). Не е толкова далече във времето. Градът на практика е почти изцяло запазен. Той не е бил открит от испанците, открит е много след като испанците си тръгват от континента. Той е на едно невероятно място, което има много особен микроклимат, което в случая означава, че през голяма част от деня градът е покрит от облаци и ако човек има късмет, за момент облаците могат да се отместят той да види града и след това той пак да бъде закрит", обясни журналистът и сподели още една любопитна подробност за живота на местните хора: Оказва се, че всички техни градове са били строени на места, на които расте кока! "Тя се употребява от всички там, включително и децата. На много места в тези райони няма вода и дъвченето на кока е единственият начин човек да се придвижва през тези изключително трудни планински райони. Те пият чай от кока, както ние пием чай от липа. Коката е включена като растение в много от техните церемонии", обясни Асен Асенов и наблегна на това, че всъщност разликата между кока и кокаин е съществена и сподели, че като всеки друг турист, и той е опитал чай от кока, който няма никакво по-различно действие от един черен чай.

След пленителните си разкази за живописните кътчета на Боливия и Перу Асен Асенов все пак уточни, че всички, които му завиждат и искат да изживеят неговите емоции, трябва да бъдат подготвени за едно сериозно изпитание.