През 1998 година пет души изчезват мистериозно в Добрич в рамките на няколко месеца. Те не са се познавали, не са свързани по никакъв начин един с друг. Техни близки разказаха в предаването "Тази сутрин" своите истории и споделиха опасенията си.

Роднините съобщиха, че откриват връзка между тогавашния директор на криминална полиция Йордан Костов, който пък сега е полицаят, заловен във връзка със случая "Наглите" и изчезването на техните близки.

Мария Лазарова, чийто брат Петър Петров изчезва на 1 август 1998 г.

разказа, че той е работил като таксиметров шофьор, бил е повикан на адрес зад Младежкия дом в града, късно вечерта. Казва, че тръгва за Албена и не е стигнал до курорта. Колата му е намерена до първото село до Добрич. Била е оставена в началото на селото.

Мария си спомня, че още в началото са й били казали, че нямат никаква следа по която да се хванат да работят, и това вече в продължение на 12 години.

"Нито човек, който ги е видял, някакви свидетели, не можаха да открият и момичето, което се е обадило, за да го повика. Хората, които са пътували в таксито, просто никаква следа".

Мария уточни, че не е имала пряк контакт с полицая Йордан Костов. Тя обаче смята, че е възможно той да има нещо общо с изчезването на брат й.

"Възможно е, защото всички случаи на изчезнали са тогава. Не се правеше нищо по тях, не се даваше никаква информация, дори и да сме ходили и да сме питали. Не се работеше".

Мария каза, че никога не е искан откуп за брат й, нито е имало обаждания.

Кръстинка Димитрова, майка на изчезналата Румяна

разказа какво се е случило с дъщеря й. Румяна е прибирала леля си до тях, тъй като са имали семеен бизнес, и след като паркира буса, на 300-400 метро от дома им, тя изчезва. И до ден днешен нямат нищо за нея.

Кръстинка каза, че многократно е ходила в полицията и има уличено лице.

"Тъй като дойдоха психолозите 1999 година, разкриха това лице, тъй като мога да подчертая, че същата вечер тя изчезва, същата вечер се прави обира, вратите са две, не е разбито с взлом. Това означава, че е отключвано с нейния ключ. Но нашата полиция по това време, тя не искаше не само на мен да помогне, но и на никого".

Заподозреният от Кръстинка човек е от Добрич и се движи на свобода, разказа тя. Според нея, има човек, който му е помогнал в Добрички регион. Тя изрази учудването защо психоложката Желева все още работи в Добрич, за кого работи и против кого. Тя работи като психоложка в полицията в града. Ето какво още каза Кръстинка:

"Той си призна за кражбата пред мен, пред нея и пред още едно лице от София. Когато отидох веднъж при полк. Великов, тя беше във фоайето, и я срещам случайно. Визуално бях я запомнила, дори не знаех, че изпълнява тази функция.  И я попитах "Госпожа, искам да разговарям с вас", но тя под булото на професията си се изви и влезе вътре в полицията и не можах и до днес да разговарям с нея.

Но когато се прибирам веднъж от работа, тя ми вдига телефона и казва: "Кръстинке, лицето не е това и това", и аз й викам "Коя сте вие, не ви познавам" и тя ми казва – "Извинявай, че ти говоря на ти, аз съм психоложката Желева, казвам ти, че лицето не е виновно". Викам "Ами как, след като той си призна пред вас, пред мен".

Според Кръстинка, полицията в Добрич покровителства престъпниците. Бившият шеф на полицията Румен Иванов в момента е депутат от ГЕРБ, обясни Кръстинка. Тя каза, че са се опитали с една от майките, госпожа Влахова, да се запишат и да се срещнат с него, но не са могли да се свържат.

"Вече имаме обещание. Аз най-вярвам на Бойко Борисов, на министъра на вътрешните работи, защото все пак той беше секретар в тази област. Те се доказаха много добре, общественото мнение много им вярва".

Добринка Иванова, майката на Силвия, която изчезна от Каварна,

разказа, че до ден днешен нямат нищо и още от началото не се е работило по случая на място да вземат да хванат хората, които искаха откуп 30 млн. тогавашни пари.

"Тогава казаха от БОП, че господин Спасов ги е спирал, не ги пускал да отидат да вземат откупа. Тогава и Данчо Костов е работил в БОП, явно там нещо е ставало, да се спрат нещата".

Спасов е бившият директор, уточни Добринка:

"После Ивелин Пенчев също ми каза, че господин Спасов ги е спирал да работят. Откупът беше платен, но вкъщи дойде един полицай, той дори не погледна парите какви са – валута ли е, левове ли е, хартии ли завива зет ми, за да ги занесе, абсолютно нищо. Не работиха въобще, за мен".

Йовка Василева, съпруга на Димитър, изчезнал през същата година – 1998
,

разказа и нейния случай:

"Аз когато съобщих на полицията, че Димитър е изчезнал, казах им, че има дебитна карта, но тази дебитна карта не беше застопорена поне три дни. По този начин можеше да се сложат хора да следят банкоматите. В Добрич нямаше повече от два или три банкомата, можеше да се следят, а точно от там се теглиха парите и можеше да се разбере връзката.

Няколко минути след като е излязъл от работа вечерта в 11 часа започва тегленето на парите и в продължение на няколко дни се теглят от Добрич и от Варна, докато се изчерпи сметката до последно".

Йовка допълни, че сумата е била около 2 милиона и 200 хиляди лева, тогавашни пари, което се равнява на 2200 лв. сега. Когато са се срещали с полицията винаги са им казвали, че се работи, че нямат нищо конкретно, обясни Йовка.

"С господин Костов никога не съм се виждала. Очаквах, че работи полицията и се срещах само с оперативните, които бяха тогава. Вече на по-късен етап започнахме да търсим връзка и информация от по-горно ниво, когато започнахме да се обединяваме тук с майките и близките на изчезналите. Но сигурно не се е работило ефективно, не са се използвали доказателствата, които са имали, и това пречи на разследването, още повече сега - след 12 години".