За втора вълна свински грип предупреждават специалистите. Очакванията са обаче, тя да е по-слаба от епидемията преди нова година. В момента у нас циркулират едновременно и вирусът А (Н1N1) и обикновеният сезонен грип

Всяка година грипът приковава на легло милиони хора. Стотици хиляди от тях умират. А икономиката губи милиарди евро. Досега няма напълно ефикасна ваксина срещу вируса.

Учени от цяла Европа обаче са се събрали в Австрия, за да дадат нов, максимално ефикасен отпор на грипа чрез проекта "Флувак".

Основният екип учени по проекта работи във Виена. Изследователите търсят както по-ефективна, така и по-лесна за производство ваксина. Те вече тестват медикамент, а добрата новина е, че се опитват да ни спестят и боцкането.

"Ако трябва да избирам между мускулна и назална ваксина, предпочитам тази, която се впръсква в носа. Безболезнено е и става по-бързо", коментира Филип Нет, доброволец.

"Още повече, че на базата на изследванията, може да твърдим, че тази ваксина изглежда по-ефикасна", заяви Фолкер Вахак, учен-изследовател.

Традиционното производство на ваксини става чрез впръскване на вируса в кокоши яйца. Но в случаи на пандемии, този метод не позволява бързото да се произведат необходимите големи количества. Затова сега учените пробват да произведат ваксината в клетъчна среда.

"На теория, чрез клетъчния метод можем да произвеждаме достатъчно ваксини за цялото население на Земята", обясни вирусологът Андрей Егоров.

Следващият етап от разработването на ваксината е нейното пречистване. Това става в лаборатория в Любляна, столицата на Словения.

"Вирусната частица, която е основата на ваксината, се приготвя в нещо като супа, ако мога така да се изразя. В нея има 10 или 20 хиляди вещества и само една е нещо като ваксина. Ние трябва да я изолираме и да елиминираме останалите, които могат да бъдат и вредни", допълни Алеш Щранчар, химик.

Европейските учени се надяват с общи усилия скоро да създадат медикамент, който напълно да победи грипа. Или поне познатите му до момента щамове.