
Екипът на Кейтриона Морисън от Университета на Лийдс е извършил първото по рода си голямо мащабно изследване върху връзката между ползването на интернет и нивата на депресия. То е обхванало 1319 британци на възраст между 16 и 51 години.
Изследването на психолозите е показало, че 1,2% от анкетираните ползватели на глобалната мрежа са "интернетохолици" и мнозина от тях са потиснати.
Учените не са наясно обаче дали интернет причинява депресията или хората, които са в депресия, са привлечени към глобалната мрежа.
Британските специалисти са открили убедителни доказателства, че някои запалени ползватели на интернет развиват компулсивни навици и заместват реалното общуване с онлайн чатове и социални сайтове за споделяне.
Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Психопатология".
Междувременно Ройтерс съобщи, че американско допитване до 7192 американци между 18 и 64 години е показало, че миналата година повече от половината ползватели на интернет, главно жени, са ползвали мрежата, за да търсят здравна информация. Те също по-често използвали онлайн чат групи, за да се осведомяват по здравни въпроси, да си подновяват рецепти или да си уреждат час за посещение при лекар.
Други изследвания са показали, че лекарите не обичат да общуват с пациентите си чрез интернет и имейл.