Към днешна дата в Народното събрание няма внесен такъв законопроект (бел.р. законопроект, който да регулира дейността на народните лечители) или предложение за такъв законопроект. В момента законодателството се определя от закона, който е приет от март 2005 година. На базата на този закон е издадена една Наредба 7, където всъщност лечителите са лица, които практикуват неконвенционални методи за благополучието и въздействието на здравето на хората. Това заяви в предаването "Тази сутрин" на bTV председателят на парламентарната комисия по здравеопазване Лъчезар Иванов. Той допълни, че в Закона за здравето се регламентира кои лица по какъв начин могат да практикуват и това са медицински лица.

"Наредбата, за която става въпрос, е изготвена още тогава, но постъпи предложение за допълване на Глава 6 от закона. Министър Гайдарски, тогава беше, възоснова на това предложение създаде работна група, която обсъди действащите текстове, които следва да се допълнят и да предложим на ръководството, съответно след това в парламента, да се приеме допълнение в Глава 6", обясни д-р Ангел Москов, началник на отдел "Професии и квалификации" в здравеопазването и председател на комисията, която е изготвила предложение за допълнение и изменение към Закона за здравето в частта му за алтернативната медицина". Той добави:

"Наредбата не е приета точно по тази причина, че се работеше изменението и тя трябва да е в синхрон с това, което ще се приеме. Тъй като приемайки една наредба, която предвижда някакво обучение, това следва да се промени и да предвижда съвсем други неща.

И в сегашния закон има текстове, които забраняват упражняването на методи, които не са включени в закона. Има санкции. Предвижда се всички, които желаят да упражняват тези методи, да бъдат регистрирани, за тях да се създаде регистър. Да се знае дали действително те имат такива възможности. Предвидено е в новия проект да се създаде структура, тя е създадена, всъщност, да се упълномощи от министъра, която да извършва всички тези дейности – по координация, по контрол".

"Когато нещо се практикува от хората, не може да се забрани със закон, а би трябвало да се регулира. Макар че това нещо може да не е съвсем добро, каквото е например тютюнопушенето – не може да забраните тютюнопушенето, а трябва да го регулирате(...) По същия начин е и за тази алтернативна медицина – хората я практикуват в различна степен, в различните държави, в ЕС, в САЩ и тя е регулирана чрез Закона за здравето", заяви д-р Атанас Щерев.