
В малките болници на 14 области вече работят 27 спешни кабинета. Те ще оказват неотложна помощ там, където болниците са закрити или работят по намален брой пътеки. Над 240 лекари вече са се записали за дежурства в спешните кабинети. Заедно с още 130 доктори от спешната помощ, те са разпределени в месечния график.
За 12-часов работен ден медиците ще получават по 100 лева. Парите вече са отпуснати от Министерството на здравеопазването. Най-много лекари доброволци са се записали в областите Плевен, Велико Търново, Стара Загора и Шумен.
Най-малко засега са желаещите в София област и Кюстендил. Здравният министър Божидар Нанев посети днес спешния кабинет в Бобов дол.
Доктор Латиф Ананов е един от първите лекари, които дежурят в амбулаторния кабинет към Центъра за спешна помощ в Бобов дол. Докторът е специалист по вътрешни болести в местната болница.
"Аз имам 23 години стаж като лекар и то тук в Бобов дол, така че много от хората ги познавам и мога да се справям с по-сложни ситуации. Работил съм и в звено на Спешна помощ", обяснява д-р Латиф Ананов.
За първите два дни през кабинета минават 12 пациенти. Тази сутрин един от първите потърсили помощ е 67-годишната Богдана.
"Нещо така ми се зави свят и дойдох тук направо в Бърза помощ и те веднага ми обърнаха внимание. Провериха ми кръвното един път, втори път- не спада. Направиха инжекция и сега чакам", обясни жената.
"Целта на тези кабинети беше да се подпомогнат филиалите с набирането на кадри, които да работят към тях и самите лекари да осигуряват 24-часов прием на пациенти на място", заяви министър Божидар Нанев.
Заедно с доктор Ананов, в кабинета ще дежурят още седем лекари от болницата. За дежурство те ще получават по 100 лева. Освен допълнителния бонус причина за доброволните дежурства са и по-малкото клинични пътеки, по които ще лекува болницата тази година. Те са едва 17, като миналата година са били 47.
Новият кабинет със сигурност ще облекчи дейността на Спешния център, но от друга страна създава напрежение сред лекарите.
Доктор Димитров е един от двамата лекари във филиала на Спешна помощ. Щатът е за шестима медици, но няма желаещи заради по-ниските заплати и непривлекателните условия на работа.
"Има труднодостъпни махали, паланки, когато автомобил не стига до пациенти и се налага често да преодоляваме разстоянията пеша, да извличаме като спасители пациентите", обяснява д-р Денчо Димитров.
Той смята, че графикът с дежурствата ще облекчи работата на спешния екип:
"Определено ще се облекчи натовареността на екипа на Спешния център, но от друга страна това води до конфронтация между състава на центъра и колегите, които ще попълнят графика. Причината е, че лекарят в кабинета ще получи 50% повече от лекаря в Спешна помощ", призна той.
Въпреки напрежението между лекарите, жителите на Бобов дол и околните населени места ще имат осигурена 24-часова медицинска помощ.
В други точки на страната обаче напрежението заради закриването на болници остава. Стотици жители на град Левски излязоха на протест днес. От 1 февруари болницата в града е без вътрешно отделение и с намален бюджет. Заплашва я фалит, а обслужва близо 30 000 души.
Стотици хора изпълниха днес гаровия площад в град Левски, за да защитят болницата си. От вчера вътрешното отделение е закрито, под въпрос е и неврологичното. Заради намаленото финансиране болницата ще се самозакрие само за няколко месеца, твърдят лекари и сестри.
"За нас това означава, че оставаме без работа, а за жителите на град Левски, че вече много трудно ще се добират до медицинска помощ", смята Румяна Маринова - старша сестра на вътрешно отделение.
Ако болницата се закрие, хората трябва да пътуват 50 км, за да стигнат до Плевен. Повечето от тях обаче нямат никаква възможност да направят това.
"Аз самата съм инвалид първа група, непрекъснати здравословни проблеми имам и направо трябва да умра. Ние молим със сърце и душа, това е грижа за човека, която трябва да бъде поставена над всичко", казва Росица Петкова.
За да подкрепи своите съграждани, на протеста бе и свещеникът на града отец Християн.
"Нашите народни представители трябва да мислят за народа, първо за здравето на народа, нека се вслушат в това, което искат хората. Те са тези, които избират властта и глас народен е глас Божи", заяви отец Християн.
Ако не бъдат чути исканията им болницата да продължи да съществува, жителите на град Левски заплашват с нови протести. Готови са да стигнат и до гражданско неподчинение.