Пушачите, които носят никотинови лепенки 6 месеца, вместо препоръчваните осем седмици, е по-вероятно да откажат цигарите, сочат резултатите от американско изследване, цитирани от Ройтерс.

Ефектът продължава толкова дълго, колкото самото лечение, а това показва, че пушачите се нуждаят от по-дълъг период, за да откажат цигарите.

Резултатите свидетелстват, че трябва да преосмислим насоките, свързани с продължителността на лечението, и поне за някои пациенти да предвидим по-продължителна терапия, заяви Карин Лерман от Медицинския институт към университета на Пенсилвания. Тя обясни, че екипът й извършил изследването заради твърденията, че никотиновата зависимост е състояние, което се характеризира с много рецидиви.

За да проверят тези твърдения, Лерман и колегите й извършили клинични тестове с 568 души, които пушели 10 и повече цигари дневно миналата година. Около половината от участниците 8 седмици носили лепенки  на "ГлаксоСмитКлайн", а след това фалшиви лепенки. Останалите участници ползвали никотинови лепенки 6 месеца. Нито един от пациентите и лекарите не знаел кой носи активна лепенка. След 24 седмици вероятността за пушачите, подложени на удължено лечение с никотинови лепенки, да откажат цигарите била 2 пъти по-голяма, отколкото за онези, които носили фалшиви лепенки след първите два месеца.

Установихме, че удължаването на терапията до 24 седмици е значително по-ефикасно за отказване на цигарите, отколкото стандартното 8-седмично лечение, увери Лерман.

Резултатите от изследването са публикувани в Annals of Internal Medicine.