Българската академия на науките няма да фалира. Така пред bTV в предаването "Тази сутрин" председателят на БАН акад. Никола Съботинов опроверга опасенията, че академията ще престане да функционира. Той отхвърли и възможността за съкращения, въпреки че определи средствата в бюджета за БАН като крайно недостатъчни.

"Бюджетът, който едва ни издържаше и който бе приет на първо четене, беше 84 млн. лв., но след необоснованото намаляване на нашите разходи, бюджетът бе съкратен с 10 млн. лв., и това вече ни постави пред едно наистина много трудно положение", сподели председателят на БАН.

На практика 98% от бюджета, който се дава на Академията, ще бъде използван за фонд работна заплата и за издръжка на академиците, и се оказва, че за самата институция няма нищо. А в БАН се извършват почти всички основни видове научни дейности. Така дейността на БАН и развитието се спъват, обясни още той.

На въпроса съкращенията ли са най-ефективната мярка да се спаси дейността на БАН, както казват от Финансовото министерство, акад. Съботинов отговори така:

"Не трябва да се допускат съкращения на учени. По принцип България е страна с малко брой учени на глава от населението – 3 – 4 учени на 1000 души. В ЕС са 8-8,5. В никакъв случай не трябва да се мисли, че трябва да съкратим броя на учените. Страните от ЕС упорито се бори срещу процеса на изтичане на мозъци, а ние тук – наопаки - трябва да ги избием, да ги ликвидираме, да ги прогоним от страната си. Това не е допустимо да се случва."

По повод процеса на излизане на учените в пенсионна възраст, въпреки тяхната изключителна ерудираност и качества, председателят на БАН, подчерта, че вече на техните места е започнал подбор на изключително кадърни и талантливи млади учени. Т.е. идеята не е да се закрива щата, а да се заема от вече млади и способни кадри. Вече 10% от обявените 430 места за пенсиониране, вече се заемат от млади и ентусиазирани кадри, каза още той.
 
"Ето защо трябва да се подобрят условията в страната ни, да се повиши заплащането, да се стимулира развитието, защото имаме много млади таланти във всички сфери на образование, а искаме да ги прогоним от страната си", сподели шефът на БАН.

"Проектът за структурна реформа, който ние, учените от БАН, внесохме в общото събрание на Академията, за дискусия и за одобрение, беше изпратен на президента, на мин.-председателя, на мин. на образованието Симеон Дянков, на парламента, до световната банка, тъй като те проявяват интерес към организацията на Академията като изследователски център. Сега ние очакваме тяхното становище и вярваме в едно мъдро и смислено разрешаване на проблема", сподели вярата си в бъдещето на БАН акад. Съботинов.