Вместо козметични промени в Закона за митингите, депутатите си пипнаха нещата по същество. Това заяви в студиото на "Тази сутрин" президентът на КТ "Подкрепа" д-р Константин Тренчев. Президентът наложи вето на приетия на първо четене законопроект. 

Промените в никакъв случай не забраняват протестите. Проблемът е, че няма легална дефиниция за "обозначена зона", на която се забраняват протестите пред НС, заяви Красимир Ципов, депутат от ГЕРБ.

"Според това, което се договорихме вчера и, надявам се, парламентаристите ще се съгласят с думата на премиера, се фиксира какво е обозначена зона около три сгради – президентството, Министерски съвет и парламент – минимум 5 метра от стената и максимум – 20 метра", обясни Тренчев. Предупреждението за протести вече се върна на 48 часа, а не 72, както беше решено, допълни той.

"С пълно мнозинство са гласували – и опозиция, и управляващи. Само РЗС ги е нямало, те само обикалят по страната и по тази причина не са били в парламента", заяви лидерът на "Подкрепа". "Никога управляващите не са искали някой да им се бърка в работата. Правилното нещо обаче е да решаваш проблемите на гражданите, а не да се чудиш какво да направиш, за да забраниш на хората да протестират. Вчера казах и на президента, и на премиера – "Хората не са излезли ей така, за кеф. Българинът излиза само, когато има голям проблем. И мога да им кажа на уважаемите депутати и изобщо на политиците, че ако има много голям проблем, никакъв закон не интересува хората", беше категоричен Тренчев.

"Важна е технологията (бел. ред. на приемането на законите). Продължавам да намеквам за това нещо – технологията", подчерта Асен Генов от партия "Зелените". "Първо, не се спазват изискванията – проектозаконът не се публикува, не се подлага на обществена дискусия, не се прави оценка за неговото въздействие, за стойността, за съвместимост с европейските закони. В пленарна зала се подменя в последния момент фактическият законопроект, който е предложен. И се гласува втори, който е напълно несъответстващ", допълни той. Режимът трябва да бъде либерален, а не ограничителен, смята още Генов

Законопроектът е гледан от Комисията по вътрешна сигурност на НС, която заседава при закрити врата, призна Ципов. Предложението за промяна на документа в този му вид беше направено от представители на всички парламентарни сили – и на ГЕРБ, и на Синята коалиция, и на КБ, подчерта обаче депутатът и призна, че не са очаквали такава ответна реакция - "защото разчитахме, че всичко ще се решава, както досега, по съгласувателната процедура с властите".

"Къде да протестират хората – те протестират пред институцията, която е създала проблема или може да реши проблема. Политиците трябва да се срамуват. Те не знаят какво беше преди това, как всичко е издействано от тези хорица с плакати, които се борят за свобода. Свободата не трябва да се ограничава. Ние сме в Европа, нали това искахме преди 20 години? В цяла Европа разширяват свободите, ние ги ограничаваме - или поне се опитваме. Искам да им кажа, че то падне ли им пердето на хората, ни закон ги интересува, ни нищо. А ако стане насилие на полицията върху хората, вие не се давате сметка, че ще взривите ситуацията", подчерта Тренчев.

Целия разговор чуйте в прикачения файл.