Площта на някои хималайски ледници нараства, въпреки че ледниците в най-високата планинска верига в света, общо погледнато, отстъпват, сочат резултатите от ново изследване, цитирани от Ройтерс.

Получените резултати допринасят да се разбере по-добре как климатичните промени влияят върху течениетона реки в обширни райони в Китай и Индия.

Слой прах и скални отломки очевидно е покрил някои ледници в Хималаите и не им позволява да се топят. Става въпрос за  фактор, който не е бил взет под внимание при предишни изследвания върху глобалното затопляне. С различните ветрове може да се обясни защо някои ледници не се топят.

"Изследването ни показва, че отговорът на хималайските ледници към климатичните промени не е един и същ. То хвърля светлина върху значението на слоя от отломки", заявиха учени от Германия и САЩ. Изследването им е обхванало 286 ледници.

Новите данни оборват твърденията на експерти в доклада от 2007 г. на Междуправителствения съвет за измененията в климата, че хималайските ледници могат да изчезнат до 2035 г. Съветът коригира грешката си през 2010 г. 58 на сто от ледниците в западната част на Хималаите са с увеличена или непроменена площ, вероятно защото върху тях са оказали по-силно въздействие западни хладни ветрове, отколкото мусоните от Индийския океан.

Другаде в Хималаите отстъпват над 65 на сто от ледниците, върху които мусоните оказват своето влияние. Някои ледници, чиято площ е останала непроменена, са покрити с тънък слой скални отломки. В рамките на изследването са ползвани спътникови данни, събрани между 2000 и 2008 г.

Общо погледнато, в Хималаите ледниците отстъпват, заяви ръководителят на изследването Дирк Шерлер от университета в Потсдам, Германия. Шерлер и колегите му отбелязаха, че резултатите не позволяват на експертите да направят нови преценки за загубите на вода от хималайските ледници. За целта са нужни допълнителни изследвания. Резултатите от изследването са публикувани в Nature Geoscience.