
Има начин всеки сам да определя кога да спре да работи, независимо, че още няма необходимите години или трудов стаж. Единственото условие е да се осигурява за втора пенсия.
Как точно осигуровките в пенсионен фонд ни правят по-малко зависими.
Всеки месец Мирослав Маринов отделя от заплатата си и прави вноски в пенсионен фонд. И така вече девет години.
"В началото беше доста незначителна, но с течение на времето натрупванията на вноските, които плащам всеки месец, заедно с доходността, която ми е докарал пенсионният фонд, така, нарастваха. И в момента мога да се радвам на една прилична натрупана сума в моята партида”, сподели той.
За тези девет години сумата на Мирослав е нараствала средно с по 6% на година. Толкова е средната доходност, която са успели да постигнат пенсионните фондове за този период въпреки финансовата криза.
"И, в крайна сметка, се образува един доход, който единствено определя размера на пенсията. Тук няма никакви точки, не е свързано с трудовия стаж, свързано е само с капитала", каза още той.
При по-големи вноски, съответно може да получиш и по-висока пенсия, защото при пенсията, която ще получиш от фонда, няма таван.
"Всъщност парите се превеждат директно към фонда, който съм избрал, инвестициите се извършват от хората, на които съм поверил парите си. Така че, за мен това е много по-лесния и по-удобния начин да спестявам, отколкото аз да се грижа сам лично за тези мои спестявания”, беше категоричен Мирослав.
Сумата, натрупана в пенсионния фонд, може да се изтегли най-рано пет години преди навършването на пенсионна възраст.
"Моментът на пенсиониране се определя от лицето, то не зависи от работодателя, то не зависи от държавата, тоест ти може да се пенсионираш, когато решиш", каза още той.
Така дори да се вдигне възрастта за пенсиониране, Мирослав има свободата сам да си прецени кога да започне да получава пенсията си от пенсионния фонд.
Вашите мнения и въпроси за пенсионната реформа ще очакваме на имейл адрес: [email protected]