
Започна структурната реформа в болниците. 21 лечебници спират да приемат пациенти за безплатно лечение, защото нямат договори със здравната каса. Половината от тях са общински, а останалите са частни.
Други 160 болници ще лекуват по по-малко клинични пътеки, понеже не покриват критериите на здравната каса и на практика ще имат по-малко приходи.
За реформите и как те се приемат, предаде репортерът ни Кристина Баксанова.
От няколко дни има напрежение в общините, в които болниците няма да имат договор с касата или ще работя по по-малко клинични пътеки, което на практика означава по-малко пари.
Затова и здравният министър предприе обиколка из селищата, в които има напрежение. Така след вчерашното посещение на министър Нанев в болницата в Дулово, обявеният протест за тази седмица е отменен.
Все пак своето недоволство днес изразиха лекари и пациенти в Омуртаг, Гоце Делчев и Нови пазар.
Исканията на протестиращите в Гоце Делчев:
Лекарите от Гоце Делчев затвориха кръговото кръстовище в града и спряха движението заради орязания бюджет за тази година.
"Ако се наложи, сега не е стачка, но утре, ако те не чуят, ще блокираме или улици и площади, и пътища за Драма ли за къде ли, за където трябва", каза Костадин Бойков.
Бюджетът на болницата е орязан с 60% - вместо миналогодишните 3 милиона лева, тази година ще им се отпусне едва един милион. Това, освен че ще доведе до съкращения на персонала, може на практика и да затвори болницата, която обслужва четири общини. Така болните ще се транспортират до Разлог или Благоевград.
"За да тръгне една родилка от Слащен или от Доспат, защото тука също раждат, това е значи на 150 км. да стигне. По пътя тази жена може да роди, може да умре и жената, и детето", каза д-р Герова, акушер- гинеколог.
"Миналия ден инфаркти - за Благоевград, те по пътя ще умрат, инсулти- за Разлог, по пътя умират", допълни Любов Джойкева, медицинска сестра в "Неврология".
Проблемът е най- вече за спешните случаи, при които времето е решаващо.
"Отделението в момента е пълно с деца с бронхопневмония, януари месец, да, децата не могат да плануват своята бронхопневмония, за да отидат до Благоевград,те трябва да плануват това свое заболяване, както и родителите им", коментира Теодора Захариева.
Едва след сключване на договор със здравната каса ще стане ясно какъв точно ще е бюджета на болницата.
Лекари и пациенти от Омуртаг опитаха да затворят главния път София-Варна:
С жива верига лекари и пациенти от Омуртаг опитаха да затворят главния път София - Варна. Така те опитаха да предпазят болницата си от закриване. Лечебното заведение има подписан договор с касата за 70 клинични пътеки. Бюджетът й обаче е само пет на сто от миналогодишния и на практика няма как да работи.
"Категорично мога да заявя, че сме една работеща болница. Обслужва един твърде голям регион, твърде разпокъсан, две общини - Омуртаг и Антоново, с много села, които са доста отдалечени с лоша инфраструктура. Всеки може да направи сметка, че със 140 хиляди болница няма как да издържи и един месец", заяви д-р Боян Филев - управител на МБАЛ Омуртаг.
Селата, които обслужва болницата, са на повече от 60 километра. Хората там масово са без препитание:
- Със 130 лева помощи нямаме толкова възможности да отидем до Търговище
- Хората едва живеят. Нямат пари за хляб
- През зимата знаете ли, че се е налагало "Гражданска защита" да спасяват хора. От къде ще дойде този хеликоптер за Бърза спешна помощ.
- Ако няма болница, гробища има.
Ако на болницата не бъдат отпуснати допълнително пари, хората заплашват да продължат с масовите протести.
Очакват се и още протести:
Протестни действия са обявили и жителите на болниците в Левски, Рудозем, Карнобат.
В Нови пазар, където протестираха днес, случаят е интересен, защото болницата няма да бъде закривана. Нещо повече- лечебното заведение вече е сключило договор с касата и тази година на практика ще лекува по повече клинични пътеки от миналата година, което означава и повече приходи.
Здравният министър определи протестите като очаквани и като политически организирани
Недоволството е организирано от опозицията бе очаквано. Така здравният министър коментира проведените днес протести в специалното интервю за bTV.
"Сега е добре дошло за една опозиция да настройва населението. Самите протести са организирани и виждаме, че не самите граждани ги провеждат, а предварителна подготовка. Това го доказаха нашите проверки и срещи. Когато са предварително обявени, е създадена агитка от граждани, които говорят едно и също и не разбират това, което говорят. Там, където отидохме без предварителна подготовка се оказа, че на практика няма сериозен проблем, няма съпротива", каза министър Нанев.
Проведеният протест в Нови пазар министър Нанев определи като неоснователен, а болницата в Гоце Делчев като важна за региона.
"Този делегиран бюджет, за който имат притеснение, може да бъде променян на всяко тримесечие, стига да могат да обслужват пациенти", допълни той.
Болницата в Омураг не може да покрие изискванията на касата, но населението има възможност да се лекува в Търговище, обясни още министър Нанев:
"Хората, така или иначе са заобикаляли съответните болници и ще имат болнична помощ в близките населени места. Това, което правим допълнително, е за създадем спешни кабинети, които да обслужват населението денонощно. Парите за плащане на дежурства са преведени, така че не само, че не лишаваме хората от нещо, а им даваме по-голяма сигурност", смята Нанев.
Здравният министър съобщи още, че до края на месеца всички партньори на здравната каса ще получат неизплатените си пари за 2009 г., а от следващия месец отчитанията на дейности и плащанията ще стават всеки месец под строг контрол.
За населените места без медицинска помощ:
В населените места без болница се запазват медицинските центрове, ДКЦ-тата, както и центровете за спешна медицинска помощ. Така когато човек се почувства зле има три варианта: в първия случай, трябва да потърси личния си лекар, който ще прецени дали състоянието му е спешно и дали се налага лечение в болница.
Ако пациентът има нужда от неотложна помощ, трябва да извика екип на Спешна помощ, който ще го прегледа и ще му окаже първа помощ. А след това линейката ще го закара до най-близката клиника.
Спешни състояние са инфаркт, инсулт, отравяне, травми и изгаряния. Ако пациентът не може се свърже с личния си лекар или прецени, че състоянието му позволява, може директно да потърси помощ в спешните кабинети, които са на териториите на лечебните заведения. Вече има изготвени графици за денонощни дежурства на лекари в тях.
Утре, 2 февруари, здравният министър ще открие първият такъв кабинет в Бобов дол.