Докато едни само обещават, а не изпращат обещаната помощ в Хаити, други - като бедните африкански държави помагат - кой с колкото може. Нигерия например предоставя 5 млн. долара, малките държави като Либерия и Сиера Леоне отделят по 50 до 100 хил. долара за "бедния си брат" Хаити. И в Европа, и в Азия, и в Америка събираха пари по най-различни начини за опустошената страна.

Президентът на Сенегал предложи пострадалите от труса да се върнат в африканските земи, от които произхождат техните предци. Страната му предоставя 1 млн. долара, а всеки работещ сенегалец ще бъде задължен да предостави три дневни заплати за пострадалите събратя в Хаити.

В Тайланд местният Червен кръст организира оригинално набиране на средства. Групи обучени слонове тръгнаха по улиците с кошници в хоботите, за да събират лепта от туристите. Някои от пристигналите в Тайланд любители на екзотичното бяха поизплашени, но повечето бяха възхитени.

Ян Харис, ирландски турист, споделя: "Мисля, че това е чудесно! Бях изненадан да видя призива за помощ за Хаити, но идеята е добра. Хората там много изстрадаха и е добре, че сега се събират пари, за да могат да възстановят страната си."

Така слоновете обикалят Банкок с надписи, които гласят "Моля, помогнете на Хаити". Собственикът на дресираните животни изтъква, че акцията има по-амбициозна цел. "Надяваме се медиите да отразят нашироко това, което предприехме. Така ще привлечем вниманието към каузата на Хаити не само на туристите по улиците, но и на хората пред телевизорите. Така и те ще се сетят да дарят пари", призовава собственикът на слоновете.

Изобретателно се оказа и малко английско момче. Седемгодишният Чарли Симпсън по свой начин се включи в подпомагането на Хаити. Обяснението му е съвсем простичко: "Видях по телевизията какво става там. Беше наистина тъжно. И просто исках, нали се сещате."

Намерението на Чарли било да направи колоездачна обиколка на парк в Западен Лондон и така да събере 500 лири, с които да се купят храна, вода и палатки. Направен бил специален формуляр, който желаещите можели да попълнят и изпратят. Осемкилометровата обиколка обаче се оказала повече от успешна. Тя дала началото на кампания, в която били събрани над 65 хил. лири.

"След обиколката споделихме идеята за помощите с приятели и познати по интернет. Те от своя страна казали на свои познати. Формулярът тръгнал по мрежата и така събрахме всичките тези пари и това е прекрасно!", разказва майката на Чарли, Мери.

Сега Чарли дарява парите на УНИЦЕФ. Повече от половината от десетмилионното население на Хаити е под 21-годишна възраст.