ТЕЛК-овете в много градове у нас работят в мизерни условия - както за пациентите, така и за лекарите. Причината е, че комисиите са част от болниците, които нямат средства за модернизация и дори елементарна поддръжка.

Трудово-експертните лекарски комисии към болница "Света Анна" във Варна са в стари бараки. Достъпът в снежното време е затруднен от непочистени преспи, които особено за хората с бастуни или колички са предпоставка за злополуки. Естакадата за хора с увреждания е вледенена. Ако инвалидите успеят да се доберат до бараката, вътре ги чака мрачен коридор, без въздух, с десетки чакащи.

"Условията са много мизерни, няма место за всички болни, чакат се часове, просто пациентите са много", коментира Елена Андреева, пациент.

В другата барака пък се спукали тръбите и от няколко дни няма вода. "Текат покривите тук, в лекарския кабинет, точно горе над лекарката, над кушетката, където са болните, в стаята на техническия сътрудник над компютрите", обяснява д-р Ваня Петкова - председател на ТЕЛК, белодробни болести.

Миналия месец нямало парно. Поради ниските температури и компютрите отказваха да работят.
Проблемът е, че ТЕЛК-овете са към болници и в зависимост от бюджета си всяко лечебно заведение полага грижа за тях.

"За да бъдат вложени някакви средства, за да бъдат подобрени условията, тези средства трябва да бъдат взети от парите, които лечебното заведение получава от Здравна каса за лечението на пациенти. Така че възможността за инвестиция и подобряване на условията е много малка", смята д-р Веселин Балкански, директор на регионален център по здравеопазване - Варна

В случая - болница "Света Анна", не разполага нито със средства за ремонт, нито с друга сграда или сухо помещение. Решението е ТЕЛК-овете да минат на пряко подчинение на Министерството на здравеопазването, което ще има възможност за финансиране и поддръжка.