Пенсионният модел ще сработи за хората, които ще се пенсионират след 18-20 години. Идеята е човек да получава около 70-75 % от това, което е вземал, коментира в предаването "Тази сутрин" бившият министър на труда и социалната политика от кабинета "Костов" Иван Нейков.

"Системата трябва да внуши на хората, че винаги е по-добре да получаваш заплата отколкото пенсия", смята Нейков. Той подкрепи предложените от правителството на ГЕРБ за промени по отношение на пенсионния модел. Те са продиктувани от статистиката за демографските промени, според която през 2050 година работоспособното население ще намалее с над 1,4 млн. души, а населението в пенсионна възраст ще се нарасне от 1,3 млн. души на 1.8 млн.

Министър Тотю Младенов отбеляза, че демографската картина в цяла Европа е изключително тежка, като така подчерта, че това не са случва само в България. Според него динамиката на трудовия пазар налага реформите да започнат най-рано през 2012 година. "Поставили сме си за цел да изчистим системата", категоричен бе той.

Вариантите за промени в реформата са два. Първият вариант предвижда право на пенсия за осигурителен стаж и възраст да се придобива при 40 години осигурителен стаж за мъжете - (сега 37 г.), и 37 г. за жените - ( сега 34 г.), и минимална възраст за пенсиониране 63 години за мъжете, 60 години за жените.

От 1 януари 2015 г. е предвидено постепенно увеличение на необходимият осигурителен стаж за жените на 6 месеца всяка година до 2020 г., за да може техния стаж, да се изравни с този на мъжете. Вторият вариант визира повишаването на възрастта за пенсиониране от 2012 г. с 4 месеца на всяка година, до достигане на 63 години през 2019 г.

От 2021 г. едновременно увеличение на пенсионната възраст за жените и мъжете по 4 месеца, до достигане на 65 годишна възраст за придобиване на пенсия, ще се изисква не по-малко от 37 години осигурителен стаж и за жените и за мъжете. Този вариант предлага по-плавен преход към нарастване на пенсионната възраст.

В Консултативния съвет към МТСП, който обсъжда промените обмислят и да се въведе възможността следването на студентите да се приеме за трудов стаж, като държавата им поеме осигурителните вноски.

Мнението на министър Младенов е, че трябва да се направят инвестиции за младите хора до 29 години и за хората над 50-годишна възраст. Той смята, че реформата трябва да се осъществи до средата на годината.