
Доцент Радка Гайдарова е психиатър. Практиката й показва, че пенсионирането е огромен стрес.
"Те изпадат в криза, която може да се опише с картината на една депресия, стават плачливи, подтиснати, не могат да спят, те започват да се изживяват малоценностно", каза д-р Радка Гайдарова.
Депресията при пенсиониране изостря и заболяванията на тези хора, твърдят психиатрите. Според тях извършването на трудова дейност кара хората да се чувстват пълноценно и да се съхранят както физически, така и психологически.
"Работата е един голям двигател и тя е стимул човек да се чувства добре, да се чувства тонизиран", допълни д-р Гайдарова.
Пример за това е 73-годишният Стоян Цировски. Пенсионирал се е преди 10 години, като преподавател в автотранспортния техникум в Плевен.
"Имах желание да продължа да работя след пенсионирането си, тъй като чувствах, че имам възможност, имам сили", обясни мъжът.
Затова Стоян Цировски не си остава вкъщи, а веднага след пенсионирането си започва работа като специалист в пункт за годишни технически прегледи.
"Човек се чувства полезен и за себе си, и за останалите, има с какво да се занимава. Аз специално, ако не съм на работа, ако си стоя вкъщи, ще се чувствам много по-зле, много по-несигурен, неуверен в себе си, отколкото сега", коментира Стоян Цировски.
Работата в пункта не е лека, но Стоян Цировски се справя дори по-добре, отколкото младите му колеги, твърди неговият работодател.
"От целия колектив това беше и сега в момента е най-грамотният от всички нас, и технически, и практически. Изключителен човек, много работоспособен, въпреки че е на такава възраст, и се надяваме да го имаме доста време като наш най-добър работник", каза собственикът на пункта за годишни технически прегледи.
На същото се надява и Стоян Цировски. Той е категоричен, че ще работи, докато се чувства здрав и полезен.
Вашите мнения и въпроси за пенсионната реформа ще очакваме на имейл адрес: [email protected]