Броят на жертвите от земетресението Хаити продължава да расте. Повече международна помощ успява да достига до опустошените части на страната, но все още са налице огромни предизвикателства. Това се казва в прессъобщение на УНИЦЕФ. Хуманитерната криза в Хаити засяга най-силно децата.
Последиците от опустошителните земетресения допълнително утежниха трайната бедност и нестабилността в страната. Тези рискове застрашават реално здравето и безопасността на оцелелите деца. Днес, основният приоритет е, те да бъдат открити, нахранени, опазени живи и в безопасност, казват от организацията.
В първите часове след бедствието в Хаити УНИЦЕФ успя да изпрати шест самолетни товара спешна помощ. През следващите дни са насрочени още няколко полета, които ще доставят вода, санитарни материали, лекарства и храни, както и палатки за подслон на хората, останали без дом. Има все още спешна необходимост от палатки, с които УНИЦЕФ да обезпечи детски кухни и здравно-имунизационни пунктове.
На 2 февруари Министерството на здравеопазването и УНИЦЕФ ще започнат мащабна кампания за имунизиране на 600 000 деца под седемгодишна възраст против дребна шарка, тетанус и дифтерит.
В Хаити стотици хиляди хора продължават да изпитват остра нужда от храна,
като по-голямата част от тях са в района на Порт-о-Пренс. УНИЦЕФ осигурява дохранване 300 000 деца на възраст между 6-36 месеца. Стратегията на УНИЦЕФ предвижда приоритетни доставки за сиропиталищата и детските домове, което ще обхване 10 % от децата в тази възрастова група. Недохранването при деца под 2 години може да има необратими последствия върху развитието и здравословното им състояние.
Запасите от питейна вода са критично малки
Понастоящем УНИЦЕФ достави повече от 2 300 000 литра питейна вода, достигайки до над 500 000 души. Водоснабдителните операции ежедневно обхващат все по-голям брой болници и разпределителни пунктове в столицата. УНИЦЕФ предоставя вода на деца в 60 домове за деца лишени от родителски грижи. Тази помощ е необходима, за да се предотврати появата на болести, разпространявани от водоизточниците, тъй като те крият смъртна опасност, особено за малките деца.
Непосредствено след земетресението УНИЦЕФ стратира процес на регистрация на непридружени деца и незабавното им насочване към мерки за временно настаняване. Организацията подпомага по около 2 000 деца дневно. Планирано е този брой да се удвои в идващите дни. Дългогодишният опит в овладяването на хуманитарни кризи показва, че в най-голям интерес на децата е те непременно да бъдат събирани с оцелелите членове от семейството – преки или по-далечни роднини. За целта УНИЦЕФ
започна изграждането на защитени пространства за деца,
в които се осигуряват храна, вода и медикаменти. В пространствата се организират и временни училища и зони за възстановяване, където децата получават подкрепа, за да превъзмогнат тежкия психологически стрес, който са преживели. По този начин се ограничава и риска от незаконни осиновявания и трафик на деца.
Образованието на децата е от жизнена важност
за преодоляването на хуманитарната криза. В следствие на земетресението, всички училища са затворени, много от тях за разрушени, но тези в седемте незасегнати департамента ще подновят своите занятия на 1 февруари.
УНИЦЕФ достави образователни комплекта за деца в ранна възраст, предназначени за бедствени ситуации. Те съдържат и материали като сапун и играчки, така че възпитателите на малките деца да им създадат безопасна учебна среда.Те съдържат и илюстрирано ръководство с учебни дейности на френски език, за да може веднага да се присъздаде среда на взаимодействие и подкрепа за децата.
Едно от най- големите предизвикателства на УНИЦЕФ е навременното достигане до най-нуждаещите се деца и жени в ранните етапи на авария или бедствие.
УНИЦЕФ стартира извънредна кампания за набиране на средства за децата на Хаити. На 2 февруари 2010 от 20 ч. bTV ще излъчи на живо благотворителния концерт "Надежда за децата на Хаити", чрез който телевизията ще се присъедини към международните усилия за подкрепа на децата в Хаити.
Всеки ще може да се включи с дарение на краткия SMS номер 1021 (с всеки SMS на цена 1,20 лв. с ДДС се дарява 1 лв.). Може да се дарява и по банковата сметка на УНИЦЕФ (Райфайзен Банк България BG34 RZBB 9155 1065 0349 19), както и през сайта на УНИЦЕФ www.unicef.bg.