Здравният министър Божидар Нанев продължава обиколката си из по-малките общини, където предстои преструктуриране на болниците. Днес той беше в Пирдоп, за да обясни какво е бъдещето на здравното заведение, но там не срещна разбирането на гражданите. Сега с Марина Цекова ще разговаряме за намеренията на здравното министерство и за настроенията в общините.

Около 21 лечебни заведения няма да сключат договор със Здравната каса, тъй като не отговарят на критериите на Касата. Половината от тези болници са с държавно и общинско участие. Сред болниците, които няма да сключат договор с касата са тези в Радомир, Трън, Рудозем, Годеч, Кула, Царево, Карнобат.

Всички тези лечебни заведения са на разстояние не повече от 50 км от болници, които осигуряват лечение по минимум 50 клинични пътеки. Преструктурирането на болниците, което на практика за някои общини ще означава затваряне, предизвика протести по места.

Днес министър Нанев беше в Пирдоп - най-близките болници извън града са в Карлово - на 60 километра и София - на 90 километра. Хората посрещнаха министър Нанев с напрежение и готовност да защитят болницата си.

Болницата в Пирдоп има подходяща сграда, но е с остаряла техника, все по-малко лекари и много малко пациенти. Това е констатацията след днешната обиколка на министър Нанев и екипа му.

За цялата 2009 е имало само 66 раждания. За миналата година от 86 клинични пътеки, по 17 изобщо не е имало дейност. През тази ще се лекуват пациенти по 58 клинични пътеки, което е 90 на сто от дейността на болницата.

Парите ще бъдат с 30 хиляди лева по-малко. Не закриваме болницата, искаме по-качествено обслужване за вас и добър спешен център, каза здравният министър на хората в Пирдоп. Те го посрещнаха с напрежение и не му повярваха.

"И не знам кой и защо ви е разбунил духовете, че искаме да ви закрием болницата. Искаме това, което получавате, да е добро, искаме това, което не можете да го получите в болницата, да го получите най-бързо. Ето това е положението", каза министър Божидар Нанев.

"Вероятно ще се наложи някои легла да се съкратят. Това нито е закриване, нито сриване, нито е зариване на болницата", коментира Антоанета Илиева.

- Ако аз получа инсулт, къде ще ме закарате. Просто ми го кажете като човек. През Етрополе през дупките ли, през Карлово ли, през Панагюрище. Не вярвам ви. Тук е жива истерия, каза жителка на града.

- Защо е истерия? Кой я насажда, пита министър Нанев.

- От София я насаждате. Там ми искат пари за всяко нещо. Това ли е целта?

- Ще бъдете насочена тук, в Пирдоп, защото има отделение, което да ви помогне. И никой няма да ви кара към София, освен, ако колегите не ви насочат”, допълни министър Нанев.
-    
Министърът обясни, че пари в държавата няма и заподозря в атаките на недоволните политическа намеса:

"Искате всичко наведнъж и сега, при положение, че 10 години нищо не е помръднало. С тези претенции искате да направим политически скандал".

Има ли вариант болниците, предвидени за закриване от здравното министерство, да оцелеят?

В някои общини ще останат да работят част от отделенията, в други досегашните болници ще оцелеят за кратко, но постепенно ще фалират, а в трети оцеляването може да стане само, ако намерят финансиране от местните общински бюджети.

Такъв е примерът с болницата в Царево. Тя ще бъде спасена временно, след като общината реши да поеме издръжката й. Освен граничния район, лечебното заведение обслужва и населението на Приморско и Малко Търново, а някои от селищата се намират на повече от 100 километра от областния център. Болницата трябваше да спре работа от 1 февруари, защото не покрива новите критерии.

Дори без преспи, за местните в Царево - повечето възрастни хора, медицинската помощ е труднодостижима. Вариантът за лечение на тази жена е в Бургас. Но засега нито тя, нито повечето от пациентите в региона го приемат.

Болницата в Царево обаче не отговаря на новите изисквания

на здравното министерство за повече специалисти по една клинична пътека и това я изправя пред дилемата закриване или преструктуриране. Едва в последния ден от срока болницата успява да намери още един специалист „Вътрешни болести” и да сключи договор със Здравната каса за една клинична пътека - пневмонии. Това за сега й позволява да работи, но не и да се издържа.  

"Аз просто не мога да повярвам, че това може да се случи. И ние сме готови на всичко, включително да дофинансираме дейността, но да не оставим нашето население без обслужване", заяви Петко Арнаудов, кмет на Царево.

За болницата в Царево това е временно решение. Но и единственото, докато не стане ясно на какви критерии трябва да отговаря, за да бъде преобразувана. И докато в Царево са намерили решение на проблема,

напрежението в Карнобат продължава да ескалира

Жителите на града са готови да блокират автомагистрала "Тракия", ако се стигне до закриване на болницата, която обслужва 62 населени места.  

Трудно е да се каже дали, ако една болница бъде финансирана само от бюджета на общината, без да сключи договор със Здравната каса, това ще осигури качествена медицинска помощ на местното население, защото добра, качествена медицина се прави с много пари. Европейският пример сочи, че у нас болниците са твърде много и затова трябва да останат по-малко, но по-добре екипирани.

Да припомним, че болниците ще сключват тримесечни договори, а не годишни и на всеки три месеца ще се правят корекции в заплащането за съответните дейности. Министърът вече предупреди, че  контролът ще бъде много стриктен.