Двама надзиратели от Софийския затвор са проверявани по сигнал за нерегламентирани контакти с лишени от свобода. Това каза пред bTV началникът на най-големия затвор у нас - Митко Димитров.

Все още не е окончателно изяснено и дали един от надзирателите във Варненския затвор не е подпомогнал бягството на осъдения за убийство преди месец.

В Деня на тъмничаря за професията на надзирателя разказват Миролюба Бенатова и операторът Бисер Босилин.

В Софийския затвор един надзирател отговаря за 240 лишени от свобода.

Най-честите нарушения, в които е хващан охранителният състав  са заспиване на пост, напускане на пост, коментира Митко Димитров, и. д. началник на софийския затвор.

"Нерегламентирани контакти между надзирателите и лишените от свобода. Това е един от проводниците на забранени неща, които много трудно се доказват", допълни Димитров.

Той работи като надзирател от 22 години. Днес, когато е официалният празник на тъмничаря, главен полицай Трайчо Венков празнува и не съжалява, че е избрал тази порфесия.

"Възпитан съм и съм отраснал в семейство на военнослужещ, Така че беше съвсем логично", каза той.
Надзирателят признава, че иска синът му да разбира по-добре професията му:

За Трайчо Венков формулата да оцелееш в системата е дистанция и нищо лично: "Всичко е сухо служебно, в рамките на закона. За нас спасителният пояс е да не се трогваме от различните съдби. Надзирателят също е човек".

Допълни, че за него е важно, че е с униформа: "Не може полицейският служител от съдебна полиция да не е със звание, да не е в йерархия, да не изпълнява заповеди, както се полага. Това е арматурата на вашата система".

Митко Димитров признава, че след 20 години в системата на затворите не е сигурен кои са добрите и кои – лошите: "Не мога да кажа. Трудно е да се направи такава граница".