
Два часа при закрити врата продължи срещата между директорите на болници от цялата страна и здравния министър. След края на дискусията на обявената пресконференция не остана нито един директор от малките болници, които може да бъдат закрити.
В болницата в Нови пазар в момента всички 65 легла са заети. На лечебното заведение разчитат жителите на четири общини. Хората са против закриването му и са организирали подписка.
"Задушаваше ме. Дойдоха с линейка, вземаха ме. Аз едва издържах от Зайчино Ореше до Нови пазар, а , не дай си Боже, до Шумен и Варна, аз бях свършил", каза Иван Атанасов, пациент.
Болницата в Нови пазар има готовност да сключи договор със здравната каса по 70 клинични пътеки. Но приходите, които ще получи от тях, ще са по-малко от миналогодишните.
"Няма търговско дружество или друга организация, на която да й се намали финансирането с 65% и то да оцелее”, заяви д-р Атанас Атанасов-управител на МБАЛ "П. Берон"-Нови пазар.
След срещата на здравния министър и председателя на здравната комисия с директорите на болниците стана ясно, че бюджетите на лечебните заведения тази година ще бъдат актуализирани на всеки три месеца.
"Поех ангажимента да се изплащат дейности на реално извършена работа, да няма връщане на пациенти, нито листи на чакащи. Няма причина да бъдат връщани спешно пациенти", коментира д-р Божидар Нанев.
Здравният министър отново посъветвал малките болници, които не сключат договор с касата, да се преобразуват в медицински или спешни центрове.
Защото и местните власти не са готови да издържат финансово болниците. В Нови пазар, например, за тази година общината предвижда да даде от бюджета си 296 хил. лева.
"Кажете ми, да агитирам ли днес на сесията съветниците да я гласуват, или да не я гласуват, виждайки как може да стане изтичане на вода в пясъка", каза Васил Тонев - кмет на община Нови Пазар.
Следващата седмица ще стане ясно кои лечебни заведения в страната ще имат договори със здравната каса.