
Кражбите от домовете са сред най-трудно разкриваемите престъпления, особено в големите градове. Само в София за година от близо 5 хиляди обира, разкритите са едва 408. Напоследък е модерно да се крадат преносими компютри, телефони, бижута, камери и пари.
Минават ли крадените вещи през заложните къщи и има ли регламент за контрол на лихварските магазини - отговорите потърси Миролюба Бенатова.
Близо 800 заложни къщи действат законно на територията на страната. Според специална наредба данните на всеки, който залага вещ, трябва да бъдат записвани, както и да се регистрират всички сделки.
"И наличието на тези регистри по всяко време показва кой каква вещ е оставил, какви пари е взел и срещу каква лихва. Когато ги няма тези документи, то може да се извършва на 4 очи и няма следа, включително и за вещи, придобити по престъпен начин”, каза Апостол Славов, нач. отдел "Икономическа полиция", ГДКП.
"Намират се крадени вещи в заложните къщи, но не са основно там. Сериозните крадци не оставят в заложни къщи отнетите вещи", заяви Константин Димитров, нач. отдел "Криминална полиция", ГДКП.
Когато човек няма документ за откраднатата вещ, а тя попадне в заложна къща, откриването й става трудно. Защото няма регистър, в който да са заснети и описани всички предмети. Регистърът, според наредбата, трябва да се създаде и поддържа от МВР и да е електронен.
Трябва да е достъпен за всички, за да може евентуално стоката да бъде разпозната като открадната.
Дори МВР да разработи регистър, а всички заложни къщи да спазват правилата, оказва се, че регламентът е само за тези, които и до сега са били добросъвестни.
Лихварите, които злоупотребяват с неизгодни договори, присвояват апартаменти и въртят крадени стоки, са извън контрол, казват проверяващите. Някои - най-силните, дори нямат офиси.
Други са заменили табелките "заложна къща" с "оказион" и излизат от контрол. Най-ощетени са фирмите от бранша.
"Златарска къща, а на витрината 50 телефона. Какво правят телефоните в златарската къща. Златни", беше коментарът на Вангел Вангелов, Асоциация на заложните къщи.
"Как да отговоря на въпроса ви кой ще ги накаже оказионите, като няма механизъм", каза на свой ред Апостол Славов, нач. отдел "Икономическа полиция", ГДКП.
"Тогава, може би в наредбата трябва да има един текст, че ако дейността припокрива заложна къща, това не може да е нищо друго. Просто е", беше категоричен Вангелов.
От асоциацията на заложните къщи са изпратили своите предложения за промени. Институциите пък заявяват готовност да формират нова работна група.