"Ракът на шийката на матката е едно от социално значимите заболявания в световен мащаб и то особено за бедните страни. За съжаление за нас през последните години това се превърна в значителен проблем", обясни доц. Мария Попова – национален консултант при спешни случаи на онкологични заболявания и Директор на гинекологичната клиника към Пета градска болница в София.

В предаването "Тази сутрин" доц. Попова обясни, че увеличаването на заболеваемостта през последните години в България се дължи до голяма степен на отпадането на организираната профилактика на рака на шийката на матката. "Преди години имаше развита много сериозна система за профилактика на рака на маточната шийка и бяхме сред страните в Европа и света в много добро състояние. През 1972 г. осем на 100 000 жени бяха болни от рак на маточната шийка, днес - 28 на 100 000 жени заболяват от тази болест", разкри доц. Попова. "Остана профилактиката, но тя е по желание на жените. Те сами вземат решението да отидат да се прегледат. В последните години някои от фирмите осигуряват такива прегледи на служителките си. Чрез тези прегледи през последните години се обхващат около 18% от жените подлежащи на профилактичен преглед, това са много малко жени. Счита се, че трябва да се обхващат поне 50-60% от подлежащите на профилактика", допълно доц. Попова.

Мария Попова обясни, че профилактиката на рака на маточната шийка е вторична и първична. "Първичната е отстраняване на причините които водят до появата на рак. Вторичната е свързана с откриване на изменения, които биха довели до предрак или рак или откриване на ранните стадии на рак на маточната шийка, които са лечими. Предраковите стадии са 100% лечими, началните стадии са 90% лечими", обясни Попова.

Относно ваксината, която може да бъде приложена против рака на шийката на матката, доц. Попова обясни, че все още съществуват различни мнения какъв е възрастовия диапазон за прилагане на ваксината. Счита се, че най-доброто време за прилагане е преди момичетата да започнат да водят полов живот. Ваксината обаче може да бъде приложена и в по-късна възраст, като към настоящия момент се счита, че ваксината може да бъде прилагана до 40 - 45 годишна възраст.

Доц. Мария Попова наблегна на факта, че прилагането на ваксината не променя значимостта на профилактичните прегледи.