
Депутатите за първи път гласуваха днес с новата система, отчитаща пръстовите им отпечатъци. Народни представители от опозицията коментираха, че се чувстват унизени от нововъведенията, а председателят на Народното събрание Цецка Цачева изрази удовлетворение, че новата система за гласуване е стартирала успешно и предсрочно.
Председателят на парламента коментира, че ако някои депутати се чувстват унизени, то това им усещане е в изпълнение на законова норма. Тя отбеляза, че въвеждането на новата система за гласуване с биометрични данни е в изпълнение на правилника за дейността на Народното събрание. По думите й това не е прецедент - редица национални събрания гласуват по този начин.
Мисля, че стартирахме успешно и предсрочно преди деня, който бяхме обявили публично - 1 февруари, заяви Цецка Цачева. Чувствах се удовлетворена от това, че успяхме да изпълним заявеното пред вас и пред българските граждани, че в Народното събрание нещата ще се случват по по-различен начин от това, което бяхме свикнали да виждаме в парламентите до нашия, добави тя.
Нямаше затруднения за нито един, въпреки очакванията ми, че може да има недобросъвестно отношение на някои от народните представители от опозицията - благодаря им, бяха коректни и всички гласуваха успешно, каза Цачева.
Не знам защо я въведоха, но ако е за това да се унижи народният представител, постигнаха го, каза Рамадан Аталай от ДПС.
Димчо Михалевски от Коалиция за България посочи, че дисциплиниращият подход на председателя на Народното събрание в посока на използване на пръстови отпечатъци няма да доведе до повишаване на качеството на работа на парламента.
Любен Корнезов от левицата определи използването на биометрични данни при гласуването на депутатите като "полицейщина". В парламента трябва да има дебати, отстояване на становища, а не да си бършем и мием пръстите, преди да гласуваме, коментира той.