
Жителите на Карнобат ще затварят автомагистрала Тракия за да спасят болницата си. За протест се готвят и в Рудозем и Левски. Здравната каса няма да сключи договор с тези лечебни заведения, защото не покриват новите критерии. Утре в парламента здравният министър и председателят на здравната комисия ще се срещнат с директорите на общинските болници, които ще бъдат закрити.
Повече от 200 лекари от малките болници, вече се записват за дежурства в спешните центрове, които ще консултират пациентите след закриването на отделения и болници. За 12-часови дежурства те ще получават по 100 лева.
Междувременно здравният министър Божидар Нанев посъветва общинските съвети да преобразяват тези болници в медицински центрове, които ще могат отново да работят с касата, но ще получават пари за извънболнични дейности.
„Спешните кабинети трябва да заработят от 1 февруари на тези места, където очакваме, че няма да бъде сключен договор с касата или където ще има намален брой на договорите и така да помогнем на гражданите за сигурен достъп до медицинска помощ”, каза д-р Божидар Нанев.
Сред желаещите да дават денонощни дежурства има и много доктори от екипите на Спешната помощ, както и фелдшери. Досега най-много желаещи да дежурят има в областите Плевен, Хасково, Велико Търново и Стара Загора. Най-малко са се записали в София-област и в Кюстендилско.
Един от лекарите, който се е записал, е д-р Валентин Ганчев от общинската болница в Левски.
Той е с 23 години трудов стаж. Работил е в здравна служба в село, бил е личен лекар, а сега е завеждащ вътрешно отделение на болницата в град Левски. Отделението обаче ще бъде закрито.
В болницата в Левски вече е получено писмо от Регионалния център по здравеопазване, според което трябва да се направи списък на лекари, които искат да дават дежурства в спешните центрове. Д-р Ганчев има опит в даването на 12-часови дежурства, тъй като е давал такива в плевенската спешна помощ преди години. Сега обаче на дежурство ще му се плаща от 50 до 100 лева.
"Получава се може би парадокс с лекарите, които работят в бърза помощ, понеже тяхното заплащане е по-ниско, според мен", коментира д-р Валентин Ганчев.
Допълнителните средства за дежурства ще бъдат отпуснати от Министерството на здравеопазването към бюджета на спешна помощ.
"Целта е да има още един буфер, който да гарантира, че местното население ще бъде обслужено на време и качествено при каквото и да било състояние. Става дума за подсилване на нашия екип", каза д-р Георги Гелев - директор на Спешна помощ - София
Спешните центрове би трябвало да заработят от началото на февруари. Дали това ще се случи, засега няма яснота. От 30-те лекари в болницата в Левски, която е пред закриване, 11 са заявили готовността си да дават дежурства. Такива центрове ще бъдат открити към филиалите на 198-те Спешни центъра в страната.