Варненският районен съд осъди семейство да плати общо 12 000 лева обезщетения на пострадала жена, заради ухапване от домашно куче. Това е първата такава присъда в морския град. Справка сочи, че друг подобен случай, но с много по-малък размер на обезщетение има и в Бургас.

На 20 август 2008 година Емилия отива до кварталния магазин. На 10 метра от входа на блока я напада кучето на нейни съседи. То е порода Американски стафордшир териер.

"Това куче постоянно ме нападаше, нападаше и се целеше във врата ми. В уплахата си в първия момент не се сетих да викам за помощ. Около мен имаше само малки деца, които бяха на площадката пред блока и в уплахата си се скупчиха едно в друго. Това го виждам за части от секундата и се качиха по колите", разказва потърпевшата.

Всичко продължава само няколко минути, но за това кратко време кучето нанася множество рани по цялото тяло на Емилия.

"Дясната ми ръка, всъщност тя беше разпрана цялата. Наложи се оперативна намеса. Няколко месеца бях с възпаления докато се възстановя", обяснява жената.

Стопаните на кучето са осъдени да платят обезщетение на Емилия в размер на 12 000 лева.

"Собствениците на кучето дойдоха един вид да ми се извинят, като ми обясняваха колко е добро тяхното куче и независимо от това, което ми е причинило станало е случайно", продължава Емилия Кирякова.

За нея все пак животът продължава, но паричното обезщетение няма да върне съня й. Тя все още се страхува да излиза сама без придружител и всеки път когато минава покрай вратата на съседите си, които живеят един етаж по-надолу изпада в паника:

"Имам страхова невроза, не мога да излизам сама, не мога да спя спокойно. Животът ми се промени като цяло", признава тя.