21 болници не отговарят на критериите на здравната каса, съответно не са сключили нито един договор за работа с нея през тази година. А съдбата на още 160 е под въпрос.

Сред двайсетте болници, за които е ясно че  ще престанат да бъдат такива още от февруари са тези  в Радомир, Годеч, Царево и Рудозем. Те могат да бъдат преструктурирани в ДКЦ-та, медицински центрове или места за долекуване. Каквато и да е съдбата на тези лечебни заведения, пациентите не трябва да се притесняват.

"Всички тревоги, че гражданите няма да имат здравна услуга, там където не е възможно да се сключат договори болниците, са неоснователни, тъй като достъпа до лекар до преглед до лабораторни изследвания е осигурен чрез системата на извънболнична медицинска помощ", обещава министърът на здравеопазването Божидар Нанев.

Това означава, че на пациентите няма да им се налага да ходят другаде, за да бъдат прегледани от лекар, да им се измери кръвното или  да им се направят лабораторни изследвания. Ако имат нужда от спешен прием ще бъдат откарани с линейка до най-близкото лечебно заведение. Под въпрос е съдбата на други 160 болници, които са покрили критериите на здравната каса само по няколко клинични пътеки. Така на практика, парите няма да им стигат за издръжка.

"В момента става дума за сеч на сухи клони, живите дръвчета се запазват", посочи д-р Валерий Митрев, зам.-министър на здравеопазването.

Екипи на здравното министерство тръгват на обиколка, за да разясняват възможностите за преструктуриране на болниците. После общините ще трябва да решат дали имат пари да финансират дейността на тези лечебни заведения. В началото на февруари пък ще се извърши ревизия на вече сключените договори, тъй като министерството се съмнява, че касата е проявила двоен стандарт при някои болници.