Тя се простира на три етажа и малко повече от 2000 квадратни метра. Разделена е на две части с два отделни входа – за общината и за фирмата инвеститор. В нея работят 70 души. Спазени са европейските изисквания всеки човек да има поне по седем квадрата работна площ.
„Сградата е в стил неокласицизъм в унисон с паметниците и архитектурата на централната градска част. Имаме нормални кабинети, в които обслужваме гражданите”, обясни кметът на района Таня Василева.
Строена е по линия на така нареченото публично-частно партньорство. Общината участва само с терена, не и с пари. През 2007 година Общинският съвет решава да проведе конкурс за отстъпване на право на строеж върху 720 квадрата общинска земя. Условието е общината да получи поне 45% от разгърнатата застроена площ над кота нула и поне 20 процента от площта под земята.
Въпреки че условията са обществено достояние, се явява един единствен кандидат - фирма „Борд”, чийто управител тогава е известният варненски бизнесмен Даниел Славов - Дидо Дънката, арестуван преди година и половина при операция „Медузите”.
Това обаче не притеснява общината. „Сградата не коства и лев на администрацията, а фирмата е избрана след конкурс”, уточни кметът.
Фирмата категорично отказа да разкрие колко струва сградата, нито на какви цени се продават офисите в нейната част. От „Борд” ЕООД отричат Дънката вече да има нещо общо с компанията - точно четири дни преди задържането си Славов е освободен по свое желание като управител, става ясно от справка в Търговския регистър.
Публично-частното партньорство е предпочитана форма от община Варна при подобни строежи. През май беше открито новото кметство на Аспарухово, строено по същата схема.