Особено уязвими са децата. Опасността идва от повишеното съдържание на радий и уран в пясъка. Въпреки че плажът е чистен преди години от изхвърляните радиоактивни отпадъци от близката мина, според експертите радиация все още има.
„Заключението на немските специалисти, които са правили проучване още тогава е било, че окончателно изчистване и решаване на проблема не може да има, защото винаги съществува възможността част от наносите в морето, които са влезли, при прибой, бурно море, да бъдат изхвърлени отново на плажа. При всяка вероятност това се е случило последните години", каза Константин Гребенаров, областен управител на Бургас.
Плажът беше обявен за радиоактивен още в края на юли, но това не спря хората да се пекат там. Част от табелите, предупреждаващи за опасността, дори са махнати. И днес, въпреки студеното време, имаше плажуващи. На метри от плажа е построена цяла вилна зона.
„Няма да ме спре нищо, нито ще си продам къщата!", каза един от собствениците.
Жителите на близкия Черноморец, които се оплакват, че обявяването на плажа за радиоактивен, гони туристите, настояват за по-широка разяснителна кампания.
„Знаете ли, че в къщи са идвали туристи, които ме питат: „Плажът Вромос между „Градина" и „Златна рибка" ли се намира?" А чехи питаха: „Плажът в коя част е - преди Бургас, към Несебър ли, към Слънчев бряг? Виждате ли какво значи радиационен плаж?", посочи Димитрина Киримова, Инициативен комитет „Чист Вромос".
В становището се посочва, че замърсяването на Вромос е локално и не засяга околните плажове, включително и централния плаж на Черноморец.