
Директори на общински и частни болници се обединиха в инициативен комитет срещу закриването на малките лечебни заведения. Те обявиха за незаконно новото изискване за сключване на договор със здравната каса, според което болницата трябва да има по двама специалисти, за да лекува по дадена клинична пътека. Подробностите - от Марина Евгениева.
Ще останат ли само 100 болници до края на годината?
20 директори на общински и частни болници участваха днес в националната среща, на която бе създаден и инициативния комитет. Всички те се обединиха около няколко искания, основното от които е незабавни промени в законодателството, които да поставят всички лечебни заведения в среда на честна конкуренция.
Според лекарите заради новите изисквания за сключване на договори със здравната каса и планираните от министерството на здравеопазването промени до края на годината у нас ще останат само 100 болници.
Закриването на болници ще доведе на първо място до проблеми за пациентите, най-малкото, защото изборът им къде да се лекуват ще бъде ограничен - около това се обединиха директори на общински и частни болнични лечебни заведения на първата си национална среща в отговор на плановете за преструктуриране на болничната помощ у нас.
"Как нашите болници можеха да лекуват добре до преди министър Нанев да бъде министър, а сега изведнъж не могат да лекуват. Никаква логика няма в това. Логиката е една - да бъдат затворени", заяви д-р Иван Флоресков, Берковица.
Според директорите на болници въвеждане на делегирани бюджети и новото изискване на касата за сключване на договор за клинична пътека, което даже не фигурира в Националния рамков договор, ще доведе до фалити на лечебни заведения.
"Хората, които управляват, искат да погледнат само икономически. Приходи-разходи. Болницата е ефективна, болницата не е ефективна. Човешкият фактор е изхвърлен някъде там. Това тях не ги интересува", каза на свой ред д-р Динчо Ганев, Харманли.
Директори на малки лечебни заведения смятат, че държавата целенасочено налива пари във високотехнологични болници в големите градове, а останалите трябва да се оправят сами. За лекарите оправданието - няма пари, в момента не е валидно за здравеопазването.
"Здравната каса разполага с резерв от 1 милиард и половина и да казва някой, че в тази ситуация няма пари за здравеопазване аз мога да го обявя за чиста лъжа и опит за манипулиране на общественото мнение", беше категоричен д-р Стойчо Кацаров, председател на Центъра за защита на правата в здравеопазването.
Директорите на общински и частни болници изпратиха декларация до премиера, в която настояват за премахване на незаконните изисквания на здравната каса за двама специалисти по клинична пътека, увеличаване на бюджета на касата, премахване на делегираните бюджети и справедливо плащане на извършените дейности.
Други инициативи срещу закриването на общински болници:
Освен декларацията, която директорите на общински болници ще изпратят до премиера, днес бе подготвено и едно обръщение до директорите на регионалните здравни каси, с което ги призовават да подпишат споразумения с лечебните заведения на база Националния рамково договор, а не според въведеното в последния момент изискване за двама специалисти по клинична пътека.
В близките дни се очаква започването и на подписки по места, чрез които хората от отделните общини ще могат да подкрепят болниците си.
В Ардино протестираха срещу опасността болницата да бъде закрита
Заради неяснотата, в многопрофилната болница в Ардино от няколко дни приемат редуцирано пациенти. Научавайки за ситуацията, местните хора се вдигнаха на протест.
"Аз живея тук 32 години. Тази болница винаги съществува и за едно изследване ние трябва да тичаме Кърджали-Пловдив-София или къде ли не. Всички ще се вдигнем на протест. Ще искаме да запазим болницата. Можем да преминем и в гражданско неподчинение", коментира един от протестиращите.
"Аз искам от тука, да попитам министъра дали е запознат ли е с периферното здравеопазване. Защото един старец, който получава 160 лв. заплата, никога няма да отиде с направление до окръжната болница. Никога, защото парите никога няма да му стигнат. Освен това, теренът е силно пресечен, 50 метра прав участък няма. То и здрав човек да тръгне за Кърджали ще се разболее", заяви друг.
Общината застава зад искането на жителите на Ардино за запазване на болницата.
"Това ще доведе до отдалечаване на здравните услуги, които хората получават на място тука в Ардино. Надморската височина в нашата община е от 340 до 1 240 метра. Терена е много пресечен. Не може да се сравнява с тези във вътрешността на страната, където терена е равен", заявиха оттам.
Само през 2009г. през лечебното заведение са преминали над 2 400 пациенти. Сега, заради новите изисквания, не могат да бъдат подписани договори по половината от заявените клинични пътеки и трябва да бъдат затворени две от общо четирите отделения на болницата.
Реакцията на Министерството на здравеопазването:
Министър Нанев вече няколко пъти се опита да поясни ползите от планираната реформа и преструктурирането на лечебни заведения. Днес той отново заяви, че основната цел на промените е постигането на по-добро здравеопазване за пациентите.
По думите му в момента много болници съществуват само като сгради, а не като места, на които хората могат да получат надеждна медицинска помощ.