Американски учени демонстрираха валидността на Теорията на относителността на Айнщайн в ежедневието с два от най-точните атомни часовници в света. Те доказаха, че колкото е по-голямо разстоянието от земята, толкова по-бързо минава времето дори за хората, съобщи в. "Дейли телеграф".

Това означава, макар и разликите да са миниатюрни, че човек наистина остарява по-бързо, ако живее на висок етаж в небостъргач, отколкото в ниска къща.

Откритието на американските учени потвърждава теорията на Айнщайн, че часовниците работят по-бързо, колкото по-далече са от земята. Макар и тази идея да се приема от години, разликата сега е измерена за първи път със смайваща точност.

Физици от Националния институт по стандарти и технология в Колорадо доказаха, че дори изкачването на няколко стъпала състарява. Те преместиха единият от часовниците с 30 см по-високо и той заработил по-бързо, макар и с частица от секундата. Това означава, че височина от две стъпала намалява живот с продължителност 79 години с 90 милиардни от секундата. Изкачването на 3 м стълби обаче състарява с 900 милиардни от секундата.

Ако човек живее на височината на върха на 102-етажния небостъргач "Емпайър стейт билдинг", губи 104 милионни от секундата от живота си, каза един от авторите на изследването Джеймс Чин-Уен Чоу.

Експериментите са направени с атомни часовници с квантова логика, които остават верни с отклонение до една секунда 3,7 милиарда години. Те доказват, че на голяма височина часовниците работят по-бързо, защото са подложени на по-малка гравитационна сила.

Говорител на института все пак призна, че явлението, наречено "гравитационно забавяне на времето", не може да се отрази върху човешкия живот.

"Разликата е твърде малка, за да бъде усетена от хората, но тя има практическо приложение в геофизиката и в други области" - каза той.

Изчисленията на екипа ще бъдат използвани за усъвършенстване на технологията за измерване на Земята и на гравитационното поле.

Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Сайънс".