По темата "Как да бъде оптимизирана системата за трансплантации" гости на "Тази сутрин" бяха Георги Ангелов, пациент с трансплантиран бъбрек в Пакистан, проф. Чавдар Славов, директор на клиниката по урология в Александровска болница и д-р Теодора Джалева, новият директор на Изпълнителната агенция по трансплантации.
"Заварих голям хаос в списъците на чакащите, липсващи документи, има хора, които не са в листите на чакащите, но в епикризите им пише обратното. Има още доста работа. Няма деловодна система, не е защитена личната информация – всичко това в момента се оправя, обясни д-р Джалева, която заема настоящия си пост от около три месеца.
Георги Найденов от Благоевград – починало момче, за което е имало подходящ донор. Момчето обаче било лекувано в болница, в която не се правели сърдечни трансплантации. По този казус Джалева каза: "Тази болница има разрешение за трансплантации на трите вида органи – сърдечна, чернодробна и бъбреци. Не виждам какъв е бил проблемът на предишното ръководство в агенцията. В случая е имало субективен фактор – предишният директор на агенцията и директорът на болницата са имали конфликт".
"Не споделям казаното от д-р Джалева, че има хаос. Мога да кажа, че клиниката по урологоия на Александровска болница чества наскоро 40 години от първата бъбречна трансплантация, извършена у нас. При нас съществува стройна организация по отношение на трансплантологията", отбеляза от своя страна проф. Славов.
"Съгласна съм, че в Александровска болница има стройна система. Въпросът е преди това – организацията и връзката между донорските бази и всички трансплантационни центрове", отговори д-р Джалева. Все още няма достатъчно обучени екипи в периферията, отбеляза още тя.
За пръв път в България министър-председател се ангажира с проблема по трансплантациите, за пръв път и здравен министър се ангажира пряко с този проблем. Това ни мотивира, каза проф. Славов.
От своя страна Георги Ангелов разказа: "На 14 март 2004 г. съм трансплантиран в Пакистан. (...) Не го наричайте бизнес, наричайте го шанс за живот на хората. Начинът, по който се вземат органите, начинът, по който се даряват за мен не беше толкова важен. За мен беше важно да има добри специалисти. Направиха страхотна операция, вече шеста година се чувствам много добре".
"Не всички са имал шанса на Георги в Пакистан. Ние пък сме свидетели на крайно тежки усложнения, завършващи с лош край", отбеляза обаче проф. Славов.
Целия разговор вж. в прикачения файл