Бившият външен министър Соломон Паси коментира казуса "Желева":

"Не бих искал да гледаме през емоциите и скандала, а през поуките от конкретната ситуация. Скандалното е това, че заради България изборът на комисията се отлага с една седмица. Не смятам, че това е добър начин да влезем в световните новини.

Има и други скандални неща – това, че българи натопиха българи. На мен това не ми харесва. Двадесет години съм работил за това да прокарвам различни български кандидатури на различни международни терени. Отварям една скоба – всяка държава дава не най-доброто, което заслужава, но всяка държава защитава своята кандидатура.

Смятам, че български партии и политици не трябваше да бъдат ангажирани с този случай, с провала на българската кандидатура. Смятам, че българските депутати в Европейския парламент трябваше да запазят неутралитет по този въпрос.

Не мога да предскажа, ако този актьор не беше играл така как щеше да завърши филма. Но това, което, мога да цитирам спокойно президента на комисията Барозу, българската кандидатура има общата компетентност да се справи с работата.

Един комисар няма как да сбърка. Няма в какво да сбърка освен в приказките си. Под него стои огромна пирамида от администрация, която му пречи да бърка. Над комисаря пък има един президент и една цяла комисия, която също му пречи да бърка. Така че това, в което един комисар може да сбърка най-вече, това са изказаните думи. Там има едни написани неща, на пресконференции си имат говорители, премерват всяка буква.

Тричасовият тест е главно за това да се чувства щастлив Европейският парламент. След Лисабонският договор Европарламента е окрилен по нов начин и смята, че е още по-важен отколкото е бил преди. Държи да покаже на комисията, че той е по-важната институция, че той е законодателният орган и комисарите са тези, които трябва да отидат на крака в парламента, за да бъдат изслушвани. Много голяма грешка е, ако един комисар или проектокомисар реши да се заяжда с член на парламента. От това нищо добро не може да излезе за комисаря.

Длъжността и ресорът, който беше предложен на министър Желева, е изключително интригуващ. Аз съм един от малцината, които са вършили тази работа. Като председател на ОССЕ през 2004 г. ми се е налагало да координирам подобен тип усилия на ОССЕ, която е по-голяма от ЕС – с 52 държави. Това е изключително интригуваща и благодарна работа – да помагаш на хора в беда.

Когато на госпожа Кунева беше даден ресорът "Потребители" никой не знаеше за потребителите. Именно със своята собствена енергия, визия и хъс госпожа Кунева успя да превърне този ресор в нещ6о изключително видимо за целия ЕС.

Моята кандидатура за генерален секретар на НАТО също беше провалена от България. БСП, която привидно я издигна, направи всичко възможно тя да бъде провалена. И същите тези хора съучастваха по един много префинен начин, без да излизат кой знае колко напред, но те бяха мощният тласкател на провала на Желева. (...) Съжалявам, че мои колеги станаха говорители на БСП в този случай.

Визията на Паси за НАТО, както и целия разговор, вж. в прикачения видеофайл