Много пъти е променян Законът за радио и телевизия. Това е един закон, приет през 1998 година. Този път измененията и допълненията, за които говорим, се наложиха от необходимостта да въведем в действащия закон новата европейска директива за аудио визуални и медийни услуги. Това заяви в предаването "Тази сутрин" Димитър Дерелиев, зам.-министър на културата и добави:
"Най-общо казано тя урежда използването на нови технологии, нови медии, нови начини на гледане. Имахме един изключително кратък срок – 19 декември и това беше срок от Европейската комисия да транспонираме съдържанието на директивата в нашето законодателство и много бързо една междуведомствена работна група, назначена със заповед на министър-председателя, под мое ръководство ден и нощ работи.
За малко повече от две седмици направихме тези промени, изменения и допълнения в действащия Закон за радио и телевизия и те бяха гласувани успешно на първо четене на 18 декември в парламента".
Тези промени основно се правят в интерес на зрителите и потребители на медийни услуги, уточни Гриша Камбуров, изпълнителен директор на Асоциацията на българските радио и телевизионни оператори и допълни:
"Досега в националното ни законодателство, което от 98-ма година, сметнете три пъти на година поне е било променяно, колко са измененията, а националната ни правна уредба е доста остаряла и неосъвременена с оглед на новите технологии. Измененията в закона ни казват и уреждат как правно ще се регламентира видеото по поръчка, т.е. вие от вас с дистанционното си поръчвате да гледате определен филм в едно определено време, което вие си изберете, също така по-гъвкави форми на рекламиране, на влагане на продукти".
Зрителите ще могат да се възползват от тези услуги веднага след влизането на закона в сила, каза Камбуров, като предположи, че доставчиците на медийни услуги ще се възползват от новите преимущества.
Други неща, които са изключително важни, според Искра Фидосова, депутат от ГЕИРБ и председател на правната комисия, са увеличаването на санкциите, което е почти пет пъти, при нарушаване на нормите, които са разписани в закона за радио и телевизия.
Другото важно нещо е създаване на нов раздел в регистъра, който се води в СЕМ, в който ще се регистрират и кабелните оператори, това, което излъчват в цялата страна, програми.
"Това е в интерес на гражданите, защото ще има по-голяма публичност и прозрачност”. Досега не е имало такова нещо. В регистъра те нямат задължение да регистрират нито едно обстоятелство, нито първоначално, нито в последствие, когато има някаква промяна".
Какво още дебатираха гостите в "Тази сутрин" можете да видите в прикачения видеофайл.