В България трябва да се развива и частното образование. Европа е насочена по-скоро към държавното, а Америка - към частното. У нас могат да станат и двете. Това заяви в студиото на "Тази сутрин" проф. Михаил Константинов, един от основателите на Европейски политехнически университет в Перник.
"Тук става въпрос за един частен политехнически университет, какъвто в България няма, заяви още той.
"Пернишкият университет не е нужен, ако е държавен. Той обаче създава едно образователно средище с частен капитал", каза проф. Христо Христов, който също е сред основателите на новия ВУЗ.
"Финансирането идва от Американския инвестиционен фонд, който е вложил до момента 5 млн. лева. За да стартира обучението през първата година, ще бъдат вложени още 15-20 млн. лева, допълни той. Ние говорим за един малък пазарно ориентиран университет – да се поддържат връзки с бизнеса.
Специалностите са свързани с природните и техническите науки. Обучението ще се провежда на български и английски език във всички степени на обучение. Таксата ще бъде от порядъка на Нов български университет", каза още проф. Христов.
"Това са специалности, за които по принцип има кандидати в България. По принцип частните училища се насочват към нишите, в които има търсене. Затова обществото е принудено да влага повече пари в специалности, които са необходими, но по определени причини няма търсене", каза на свой ред проф. Иван Илчев, ректор на СУ.
В полза на този университет се изказаха представители на институции, които преди се бяха обявявали против увеличаването на броя на ВУЗ-овете - като например президента. Освен това по информация на медиите в академичния състав на този нов университет ще влезе човек от ГЕРБ – от Съюза на предприемачите. Това е първият университет, обвързан с политическа сила. Много ми е интересно как ще реагира обществото, ако представители на ДПС решат да си правят университет в Момчилград, например, коментира още проф. Илчев.
"Този проект ние го правим от три години. След това се създаде ГЕРБ и никой не е можел да каже, че тогава тази партия ще вземе управлението. Хубаво е, че сега има подкрепа от управляващите", заяви в защита проф. Константинов.
"Меморандумът, който подписахме със Съюза на предприемачите, е отворен и други организации могат да се присъединят", допълни проф. Христов.
"За университета, който аз представлявам, този нов университет няма да създаде конкурентна среда. ТУ се конкурира с тези в чужбина, в Европа. Според мен България няма нужда от още един университет като пазар на образователните услуги", изрази мнението си проф. Камен Веселинов, ректор на ТУ.
"38% от децата, които завършват средното си образование, избират да продължат във ВУЗ, по данни на НСИ. За мен не е страшно, че има много университети в България. Страшното е, че има уравниловка на университета. За това аз никога не говоря за образование. Говоря за качество на образованието. Това се постига с диференциация на университетите", каза проф. Илчев.
Според основателите на новия университет в Перник, ВУЗ-ът трябва да привлича основно чуждестранни студенти и да задържи тези, които искат да отидат продължат висшето си образование в чужбина.
"Аз съм скептичен, че европейските студенти ще дойдат в България. Няма голям наплив и към университетите, които вече са доказали някакво качество", беше категоричен на свой ред ректорът на ТУ.
Целия разговор чуйте в прикачения файл.