
Докладът от 2007 г. предупреди, че заради глобалното затопляне хиляди хималайски ледници могат да изчезнат до 2035 г. Други експерти изтъкнаха, че 10-те основни азиатски реки, които се захранват от ледниците, могат да изчезнат до 50 години. Това би засегнало стотици милиони хора в Индия, Пакистан и Китай.
Индийският министър на околната среда Джайрам Рамеш оспори резултатите от доклада на съвета на ООН. Той изтъкна, че ледниците се свиват и това е обезпокоително, но прогнозата, че ще изчезнат до 2035 г. "не се основава и на йота научни доказателства".
Други специалисти също са изтъквали, че прогнозата за хималайските ледници не се основава на научни данни. Британският в-к "Таймс" писа, че индийският учен, който първи предупреди за стряскащото бъдеще за хималайските ледници през 1999 г., вече е признал, че това е "предположение".
Докладът на Междуправителствения съвет за измененията в климата обяви: "Ледниците в Хималаите се свиват най-бързо в сравнение с другите части на света и, ако сегашния темп продължи, вероятността да изчезнат до 2035 г., а може би и по-рано, е много висока, ако Земята продължи да се затопля със сегашната скорост".
През ноември миналата година Рамеш каза, че изследване, поръчано от индийското правителство, не е открило доказателства свиването на хималайските ледници да е свързано с промените в климата. Много от тях се свиват, но по-бавно, а някои дори нарастват.