Всяка година между 2 и 4 милиона души по света стават жертви на трафик на хора, сочат данни на ООН. Този вид престъпна дейност се среща толкова често, че се е превърнала в третата най-доходна след търговията с наркотици и оръжия. Смята се,че носи между 7 и 13 милиарда долара печалба за година.

Официално жертвите на трафик на хора у нас само за миналата година са 432. Неофициално броят им е в пъти по-голям.  

"Обикновено жертвите на трафик не се идентифицират, те не свидетелстват в съда по простата причина, че нямат доверие на полицията и са заплашвани дори и със смърт, както и техните семейства", казва Росица Янева от Комисията за трафик на хора.

Трафикът на хора не е само с цел сексуална експлоатация или продажба на бебета, което е български патент. Много често потърпевшите просто си търсят по-добра работа в чужбина. Трафикирани могат да станат и добре образовани хора. Нова тенденция у нас е вътрешният трафик на хора - млади момичета от икономически по-бедни региони са примамвани с работа по курортите по морето.

Според тийнеджърите, за да не станеш жертва на трафик, е достатъчно да внимаваш с кого общуваш. С рап музика и танци младежи от Бургас насочиха вниманието на връстниците си към проблема, който реално съществува край тях. Сумата, събрана на концерта, ще подпомогне дейността на втория у нас приют за жертви на трафик.