Новите изисквания на Здравната каса предизвикаха смут в по-малките общини. Хората се страхуват от затваряне на болници. По темата в "Тази сутрин" гостуваха доц. д-р Стоян Александров, шеф на дирекция "Медицински дейности" в здравното министерство и изпълнителният директор на Националното сдружение на общините Гинка Чавдарова.
"До 20 януари текат подписванията на договори и междувременно има активност от страна директорите за привличане на медицински специалисти. Не става въпрос за тотална промяна в статута на болниците, а за това, че може би голяма част от тях ще отпаднат от това да осъществяват дейност в определено направление. Ще бъдат затваряни отделни структури и отделения. Тоест възможно е редуциране в дейността, а не изцяло трансформация и затваряне", обясни доц. Александров.
От своя страна Гинка Чавдарова смята, че: "Една реформа не може да тръгва със закриване. Различието ни с министерството е не, че не е необходима реформа, а как я правим. Общините ги интересува достъпа до услугата. Не може да закриваш без преди това да си проиграл различни варианти – това ни беше предложението към министерството. Честно казано, нашите общински болници бяха спестовната каса на общините през целия период на приватизация и продажби на общинско имущество. И за никой гражданин не е без значение тази инвестиция къде отива – в кредитори, във фармацевтични фирми, които са се занимавали с доставки или наистина има визия, която ще даде бъдеще на нашите болници".
"Голямата болница има ли капацитет да поеме хората от малките? Това население готово ли е да бъде возено, ние не возим дървен материал. Възрастното население питано ли е?", пита Чавдарова.
Репортаж от болницата в Бяла Слатина, където работи и Валя Червеняшка
"Пациенти и персонал се събраха на площада пред болницата. Чува се един особен звук – на генераторът, който поддържа хемодиализата. В болницата няма ток, хората мислят, че е нарочно", разказва репортерът ни Иван Георгиев.
Директорът на болницата д-р Ива Георгиева е категорична, че в лечебното заведение е наличен необходимият според изискванията персонал. Липсвал само един ортопед.
Според новите правила всяка болница трябва да има двама специалисти и един специализант по всяка клинична пътека. Това е причината от няколко дни лекари да търгуват с дипломите си - 3500 лева е поискал лекар от шефа на болницата, за да бъде използвана дипломата му.
Коментар на доц. Александров към репортажа
"Свидетели сме на нещо, което вече преживяхме с аптеките. Говорим за пазарна икономика, за договаряния на условия. Реформата се прави, за да може да се предложи по-добро качество на услугата. Има много примери в Бяла Слатина, които не са лицеприятни - и по отношение на родилната помощ, и по отношение на детската смъртност", смята експертът.
"Тогава, когато говорим за един или двама специалисти в дадено населено място, там, където липсва конкуренция... аз понеже работя 40 години вече в системата и съм забелязал много интересна тенденция - когато вие сте сигурен за работата си в дадено населено място, тогава, когато няма конкуренция относно това да бъдете изместена, квалификацията започва да отива надолу. Това е един от факторите, които обуславят по-ниското качество на услугата в една болница, която е в малко населено място", обясни още той.
Целия разговор и репортажа вж. в прикачения видеофайл.