"Сомалия е една много сложна държава и хората вътре също са много сложни. Има различни кланове, различни области. В продължение на времето обстановката постоянно се мени и тя много често се мени много бързо. От там на нас ни е много трудно да направим точен анализ на това, което се случва".

Това заяви в предаването "Тази сутрин" Данка Панчова, работник на френската хуманитарна организация "Акция срещу глада", която прекара 9 месеца в плен на сомалийски ислямисти. Тя обясни, че хората, които отвличат на сушата и тези, които отвличат в морето, са едни и същи.

"Тези, които отвличат, днес могат да бъдат похитители, утре могат да бъдат във военните сили на легалното, уж, в момента правителство, което е преходното федерално правителство на Сомалия. Те са просто въоръжени момчета".

Аз не съм била отвличана от ислямисти, каза Данка Панчова и обясни, че е била в Сомалия на мисия.

"Това беше втората ми мисия. Имах тогава координаторски пост, бях базирана в Найроби. По принцип, понеже сигурността е много променлива в Сомалия, в повечето случаи ние, чужденците, прекарваме доста време в Найроби и само влизаме и излизаме от Сомалия, след определен анализ на обстановката.

Мястото, в което ни отвлякоха, не бяхме ходили може два месеца, имаше доста натрупана работа. Задачата ми – аз координирам програми за лечение на недохранени деца. Там имаме три такива програми, в Могадишу и други две области. Това, което правим, е анализ на обстановката, свързана с процента недохранени деца.

Високата раждаемост е по-скоро културна, в смисъл такъв, че хората не използват предпазни средства, забранени са от религията. Това е една страна, която в добавка на вече почти 18 години политическа нестабилност и война, която много се променя в течение на времето, балансът на сили, хора, които се появяват, воюващи фракции – в добавка на цялото това нещо – има един доста суров климат. Те са доста засегнати от въпросното глобално затопляне, за което мисля, че Европа и нашият свят е отговорен.

Аз съм била също и в Судан и в цялата тази част на Африка, около Червено море, която е една от най-горещите, мисля, че най-горещата точка на планетата, може би, ако се изключат някои пустини, но там в пустините не живеят хора.

Да речем, ако има засушавания на всеки 10 години веднъж, сега тези засушавания се получават на 3-4 години".

Обикновеният сомалиец се изхранва със земеделие, обясни Данка Панчова, като поясни, че те са повече известни с животновъдството.

За темата "СПИН" можем да говорим, но за използване на презервативи там не можем да говорим, тъй като това противоречи на религията им, каза още Данка. Тя обясни, че в Сомалия се смята за неестествено да се използва презерватив, "защото това е от Бога дадено".

Ако решат да спрат да имат деца, те също си имат традиционни начини за предпазване, без да използват презервативи, допълни Данка Панчова.

Те се женят много рано, на 14-15 години и границата отива още по-надолу, общо взето са уредени браковете, каза още Данка Панчова. Образованието там не е приоритет, стана ясно от думите й.

"Там по същия начин има групи от момчета, които нямат абсолютно никаква реализация. Можете да си представите на едно място, на което е трудно да си намериш работа, дори да успееш да учиш, защото има все пак училища в Могадишу, там има медицински факултет. Дори да успееш да завършиш, да инвестираш много в твоето образование, защото тези неща са скъпи също, не всеки може да си го позволи, в един момент ти няма какво да правиш там. (...) Те нямат никаква реализация, особено за момчетата, в крайна сметка взима един "Калашников" и тръгва, и това е".

Общуването с тях става на английски, тъй като там е модерно да се учи английски, каза още Данка Панчова.

"Акция против глада" е името на организацията, в която работи Данка Панчова. Тя разказа какво представлява организацията и как работи:

"Тя е създадена през 1979 година с кризата в Афганистан. От тогава работим, ние вече сме международна организация и имаме бюра в Ню Йорк, Мадрид, Лондон и Монреал, освен в Париж. Основана е от френски интелектуалци и после се развиваме. В момента имаме мисии в повече от 40 страни. В Хаити имаме мисия от 1985 година. Ние разполагаме със структури, които вече работят".

Ситуацията в Хаити е изключително тежка, дори и без земетресение, по думите на Панчова. Хората са изключително отчаяни и обезверени.

Повече за начина, по който можете да дадете своята помощ за пострадалите в Хаити, можете да видите на официалния сайт на организацията "Акция против глада".