
За пет години населението на София се е увеличило с близо 26 000 души, сочат данни на Националния статистически институт. Светослав Иванов се срещна с един кмет, управлявал столицата тогава, когато не е имало задръствания и дупки
Има планина, но си няма река. Зеленината обаче само преди 30 години е била толкова много, че чужденците са се удивлявали на чистия въздух. Това е била и идеята на булевард "България" - бърз път от зеления център към зелената планина. За много от младите този човек е неизвестен. Това е кметът на София по времето, когато се взима решение за генерална промяна на столицата - за да може и да расте, без да се задръства.
"Булевард "България", той влизаше в основната концепция за отваряне на града на юг. Булевардът беше построен по същото време заедно с операцията Националния дворец на културата, булевард "Владимир Вазов" като дубльор на "Ботевградско шосе", спомня си Петър Междуречки.
НДК се строи по времето на Междуречки. Освен всичко сградата към 1981 има важна мисия. Да отвори още повече града към планината.
"Това беше Сточна гара, тук идваха въглищата от Перник. Мръсотия до шия, кал, тук имаше някакви военни поделения, остарели".
Населението на София и по времето на Междуречки е надхвърляло 1 милион. Но не всички са имали автомобили.
"Селското стопанство се укропни, механизира и прочее и огромни селски маси се устремиха към градовете. Една голяма част от тях се устремиха към София. Затова проблем номер едно на градското ръководство беше построяването на жилища", продължава бившият кмет.
През осемдесетте години са строени минимум по 15 000 жилища на година, по четири детски градини и четири училища. Малко хора знаят, че под НДК има тунел, който по план е трябвало да бъде част от метромрежата на града.
"Метрото не се строи сега от 3-4 години, то се строй от 40 години. Тогава беше проектирано, тогава въобще беше взето решение да се строи метро".
София е била обречена на задръствания още в зародиш. Входно-изходните артерии са проектирани така, че да забиват цялото движение в центъра. А излизането от тази ситуация ще е много трудно.
"Сега е необходимо столичното ръководство да седне и да разработи една програма за реализация на тоя план, например за 20 години напред. Такова виждане, според мене, на столичното ръководство липсва", признава Петър Междуречки.
Разбира се, решаването на проблемите на София минава през решаването на проблемите на другите градове, за да може не само столицата да привлича хората.