
Всички 400 болници и диспансери в страната са подали документи, за да сключат договори със Здравната каса. Но 32 от тях не могат да осигурят апаратура, лекари и 24-часов спешен прием на пациенти, затова ще трябва да сменят дейността си.
През миналата година 142 малки болници са лекували средно на ден едва по 5 пациента, но са усвоили общо 56 милиона лева.
"Тези болници са разполагали с 1-2 до 6-7 лекари. Ясно е, че тези лечебни заведения не могат да изпълняват критериите за медицинска дейности", заяви министър Божидар Нанев.
Болниците, които не могат да сключат договор с Касата, трябва да сменят дейността си, но към тях се запазват центровете за спешна помощ.
"В тези спешни кабинети чрез дежурства извънреден труд ще работят всички лекари - общопрактикуващи, специалисти от извънболнична и болнична помощ, като се заплащат тези дежурства", поясни министър Нанев.
От здравното министерство обмислят за 12-часово дежурство в спешния център лекар да получи между 80 и 100 лева.
В селищата, които ще останат без болница, при проблем пациентът първо трябва да потърси личния си лекар. Ако състоянието е спешно, болният може да извика екип на спешна помощ или да отиде директно в спешния център.
Ако постъпването в болница е планово, пациентите ще бъдат изпращани в областните и университетските центрове.
За ден болнично лечение таза година пациентите ще плащат по 4,80 лв. От такса са освободени децата, бременните и родилките, социално слабите, онкоболните и ветераните, хората с увреждания.