Хиляди хаитяни прекараха втора нощ на улицата след разрушителното земетресение с магнитуд 7, което разтърси страната във вторник, предаде ИТАР-ТАСС, като се позова на Би Би Си.

Спасителните дейности по изваждане на затрупани хора и на трупове не прекъсват нито за минута. Те са затруднени от липсата на подемна техника, като голяма част от спасителите използват подръчни средства.

Журналисти от Би Би Си на място определят ситуацията в столицата Порт-о-Пренс като ужасяваща. Един от тях отбеляза, че телата, събрани в една от градските болници, го навеждат на мисълта, че жертвите на земетресението са десетки хиляди.

Броят на жертвите при силното земетресение в Хаити преди два дни е между 45 хиляди и 50 хиляди, съобщи високопоставен представител на местната организация на Червения кръст, цитиран от Ройтерс.

Той допълни, че 3 милиона души са засегнати от труса - ранени са или са останали без дом. "Никой не знае с точност, никой не може да потвърди числа", подчерта в същото време служителят на Червения кръст.  

Американският държавен секретар Хилари Клинтън заяви днес, че десетки хиляди души са загинали и десетки хиляди сгради са разрушени при земетресението.

Броят на жертвите при труса може да надхвърли 100 хиляди, предположи вчера хаитянският премиер Жан-Макс Белрив.

Сградата на летището в Порт-о-Пренс е понесла щети. Излитанията и кацанията на самолети обаче продължават и онези, които могат да си позволят да напуснат Хаити, го правят, отбелязва ИТАР-ТАСС.

Като превръщат пикапи в линейки и врати в носилки, хаитяните си помагат взаимно и оказват помощ на пострадалите, предаде Асошиейтед прес.

Агенцията отбелязва, че това става в момент, когато помощта, от която жителите на страната отчаяно се нуждаят, започва да пристига от цял свят.

Израел ще изпрати тази вечер 220-членен екип от спасители и медици, за да помогне на пострадалите, съобщи израелското министерство на външните работи, цитирано от ДПА.

Бангладеш, която сама често става жертва на природни бедствия, реши днес да изпрати лекари в Хаити, предаде още германската информационна агенция.

Над 100 служители на ООН в карибската държава все още се водят за изчезнали. Това съобщи говорителка на световната организация в Женева, цитирана от Франс прес.

По последни официални данни 16 служители на ООН в Хаити са загинали и 56 са били ранени при земетресението.

Един човек от представителството на Европейската комисия в Порт-о-Пренс също е в неизвестност и не се знае каква е съдбата му, съобщи днес говорителка на Европейската комисия.

Тя не пожела да съобщи името или националността му докато не се разбере какво се е случило с него.

Висшият представител на Европейския съюз по външната политика  Катрин Аштън вече говори с генералния секретар на ООН Бан Ки Мун, а по-късно ще разговаря и с държавния секретар на САЩ Хилъри Клинтън. На тези разговори трябва да се обсъди координацията на действията за оказване на помощ на остров Хаити, съсипан от земетресението, заяви говорителят.

Европейската комисия вече отпусна 3 милиона евро спешна помощ на Хаити, което а максимумът, който може да се отпусне от Фонда на Европейския съюз за извънредна помощ при природни бедствия.

Досега Белгия, Франция, Люксембург, Швеция, Испания, Великобритания, Норвегия и Исландия са уведомили службата на Европейския съюз за гражданска защита каква помощ ще изпратят за пострадалите в Хаити.

Разрушителните последици от земетресението в Хаити са резултат от неблагоприятно географско положение и повече от двайсет години силни кризи, които поставиха на колене икономиката на страната, а не толкова от проклятията, които редовно застига острова, смятат експерти.

"Това е ужасна катастрофа за Хаити - страна, на която само това й липсваше", заяви вчера френският външен министър Бернар Кушнер. А премиерът на Хаити Жан-Макс Белрив изрази опасения, че броят на жертвите не е по-малък от 100 000 души.

Най-бедната страна на американския континент, на два часа със самолет от Маями, с голям прираст на населението, се намира в признат туристически район, Карибите, с топло си море и плажове от ситен пясък. Но Хаити има неблагоприятно географско положение, тъй като се намира върху пукнатина на земните пластове, предразположена към земни трусове.

"Освен природните катастрофи, нещастията на Хаити се обясняват и с историята", изтъква високопоставен френски дипломат, смятан за голям специалист по Хаити, но пожелал да запази анонимност. Той отхвърля израза "прокълнат остров" и смята, че населението е трябвало преди този огромен тежък удар да реагира, като обвини правителството, а не да се отнася към станалото с фатализъм.

След 30 години диктатура на фамилия Дювалие страната навлезе през 1986 г. в период на силни вълнения с повтарящи се политически кризи, прекъсвани от кървави държавни преврати. Период, който продължава 20 години.

Хаити, затъна в бедност, а населението, което днес наброява близо десет милиона души, сече дървета и храсти от хълмовете и планините, за да прави дървени въглища, необходими за приготвянето и на най-простите ястия.

Наложените на последователни политически режими международни санкции се превърнаха ежедневие за страна, в която корупцията покварява институциите и в която хората за зла участ сутрин трябва да мислят как да се нахранят поне веднъж за деня.

Дивото обезлесяване още повече засили уязвимостта на страната, често на първа линия в период на урагани и циклони, които възникват в Атлантическия океан между юни и ноември. Нищо не спира дъжда и при хълмистия терен наводненията често следват едно след друго.

Столицата Порт-о-Пренс е най-очевидният пример в страната за неприспособимостта й към лошото време. Градът е обраствал през годините с бидонвили с колиби от камък, чакъл и гофрирана ламарина.

Буквално накацали по склоновете на хълмовете, тези колиби не издържат на силен дъжд и се разпадат на картонена къща. Земен трус, като този във вторник, има същите последици.

"При най-малкият дъжд в бидонвила Мартисан загиват десет души и всяка година положението се влошава, тъй като става все по-нестабилна", обяснява дипломатът.

Днес страната разчита на международна помощ (финансова, политическа и дипломатическа). Тя продължава да бъде на дъното на безкрайна дупка от бедност, а липсата на силна държава облагодетелства трафика на наркотици. Страната е на кръстопът между Латинска Америка и полетата с кокаин и Съединените щати, които са основният пазар за тази дрога.

През 2008 г. четири урагана и тропически бури отнеха живота на близо 800 души, а 300 изчезнаха. Цената на възстановяването след това достигна 15 процента от БВП на страната.

От началото на 20 век Хаити е бил жертва на стотици циклони, тропически бури, смъртоносни наводнения и земни свлачища.