Родилният процес може да се промени за минута, да изисква светкавично бърза реакция, затова родилките трябва да раждат в болница. Това каза в студиото на "Тази сутрин" д-р Валентина Григорова, зам.-директор и началник на родилното отделение на Първа АГ болница "Света софия" по повод случая с майката, която загуби бебето си при раждане в домашни условия.

Григорова обясни, че при предишно раждане на същата пациентка тя отново е преносила и се е наложило раждането й да бъде стимулирано. По думите й това е основната причина, поради която родилката не е искала да постъпва в болница.

"Всички, които са запознати с основите акушерството и гинекологията, знаят, че една преносена бременност е изключително рискова бременност", казва Валентина Григорова.

Тя сподели, че от няколко години се наблюдава едно желание от страна на жените да раждат максимално естествено.

"Искат да се откажат от нашите услуги. Те разбират нашето вмешателство като намеса в работите на природата", казва Григорова.  

"Те искат да раждат, както са раждали нашите баби. Но тогава е имало и много висока смъртност при ражданията. Днес вече не е актуална старата поговорка, че "родилката е с единия крак в гроба"", каза още зам.-директор на Първа АГ клиника.

Росица Божкова е една от жените, за които раждането вкъщи е било успешно. Третото й дете проплаква у дома.

"В болниците раждащата жена е някак си като втора категория човек", смята Росица.

"Крайно време е в България да се вземат законови мерки и раждането вкъщи да се легализира. Все повече жени ще искат това свое право, да раждат там където, те се чувстват сигурни и защитени. И нека да не им се отнема със забрана", казва още Росица.

По думите на д-р Валентина Григорова у нас няма регламент, по който акушерите да правят посещения по домовете и да помагат на жените да раждат вкъщи, каквато практика съществува в някои държави.

"Те раждат у дома, но имат по две акушерки, неонаталог, линейка", обясни Григорова.

По думите й всяка родилка подписва т. нар. "информирано съгласие" преди да постъпи в болничното заведение. "Там те имат право изрично да посочат процедурите, с които не са съгласни и не искат да им бъдат прилагани. Така че в пълен консенсус с тях ние можем да проведем тяхното раждане и въпреки всичко те да бъдат в безопасност", казва акушер-гинекологът.   

"Родилният процес е нещо, което може да се промени за минута, да изисква светкавично бърза реакция.

Родилките трябва да бъдат в болнично заведение, за да можа да има адекватен отговор на конкретните условия в момента. Въпреки, че имам 37 години стаж, не бих рискувала да водя едно такова раждане вкъщи, където нямам условия", добави още Григорова.