Протест пред Народното събрание заради промените в Закона за електронните съобщения. Демонстрантите настояват полицията да няма право да следи потребителите в интернет, както и да не подслушва телефонни разговори. От мястото на събитието предаде Димитър Анестев.

Пред Народното събрание са се събрали около 300 души. Присъстват доста млади хора облечени в жилетки на които пише "Аз не съм терорист". Има и представители на доста граждански организации, както и представители на партии. Лично лидерът на СДС Мартин Димитров дойде, за да разговаря с протестиращите и, за да ги уверим, че няма да се допусне в новия закон да бъдат заложени текстове, които предвиждат безконтролно следене в интернет, макар дори и вътрешният министър Цветан Цветанов да обеща, че ще се потърси балансът между интересите на правоохранителните органи и на обществото.

Хората продължават да са притеснени. Според тях в закона, дори в последните изменения, които са подготвени през последните няколко дни, продължава да има текстове, които крият подводни камъни. Хората са против да бъдат следени, само защото свалят музики и филми от интернет мрежата.

"Ние сме тук, за да защитим нашите граждански права", каза един от инициаторите на протеста - Богомил Шопов от сдружението "Електронна граница". "Тук сме и, за да внесем това нещо с което ние молим министър председателя да сложи държавния печат и да помоли народните представители да отхвърлят това, което са приели на първо четене, а именно Закона за електронните съобщения. Ние всички, които сме тук – представители на неправителствени организации, професионалисти най-вече, и всички замесени страни трябва да седнем и да решим проблема един път завинаги", каза Шопов.

"Ние искаме да сме сигурни, че нашите права ще са защитени и това да стане, разбира се, в един много кратък срок, но не както е заложено сега само една седмица между първо и второ четене. Ние като неправителствена организация участваме, уважаваме това, че МВР и другите служби и държавата, разбира се, ни кани за това, но наистина трябва това нещо да започне на чисто, защото засега законопроектът няма нужда от "хакове", казано на наш професионален език, а всичко трябва да бъде направено така че да се защитят нашите права", добави той.