БСП отново ще атакува Изборния кодекс пред Конституционния съд, ако от ГЕРБ не отменят изискването за 10 месеца уседналост, необходима за участие в изборите. Такова предупреждение отправи Михаил Миков към своята колежка Искра Фидосова.

Той мотивира думите си така: „Митът за изборният туризъм доведе до прекомерно ограничаване на права. Преди 130 години българските законодатели са казали, че шест месеца са достатъчни, за да гласуваш. 2011 година ти създаваш такива пречки пред избирателите, че правиш абсурдна възможността за някои от тях да упражнят правата си и ги ограничаваш до степен такава, че европейски гражданин може да бъде избиран, а български с двойно гражданство по произход не може”.

Уседналост над шест месеца - нарушение на закона

По думите му принципът на уседналост над шест месеца е в нарушение на европейските стандарти.

„ГЕРБ показа политическа воля и желание, което реализира на практика, да спрем изборния туризъм. В дебати в НС слушахме и представители на БСП, че са против изборния туризъм. Огромна бе моята изненада, когато видях техните подписи под искането за атакуването на уседналостта пред Конституционния съд. За колегите от ДПС разбирам, те дори напуснала пленарна зала”, коментира в отговор Искра Фидосова.

Тя обясни, че с приетите промени в Избирателния кодекс е установено кой може да избира и кой може да бъде избран. Сред тях съдът се е произнесъл за противоконституционност единствено по отношение на срока от 12 месеца.

Според нея при оспорването на текстовете от БСП са пропуснали да запишат в мотивите си и Параграф 10, който се отнася за местните избори и който изисква 10 месеца уседналост.

„Те са толкова противоконституционни, колкото и 12 месеца. Всичко над шест месеца е противоконституционно”, отбеляза Миков. По думите му за решаване на проблема има два варианта – спешна промяна на закона или ново сезиране на съда.

Ще има ли изборен туризъм?

Фидосова пък призова БСП да си признаят, че са сбъркали, като не са атакували всички текстове. Тя коментира още: „Автобуси и изборен туризъм няма да има. Това го гарантираме от ГЕРБ”.

По думите й в момента влизат в сила промените в Закона за гражданска регистрация и регистрираните по морето 65 000 души в периода от 1 септември 2010 година до 31 януари 2011 година трябва да се пререгистрират, за да могат да гласуват там.

Миков пък коментира създалата се ситуация така: „Кашата е пълна. Конституционният съд ви налющи такива шамари, включително за представителността за общините и броя на общински съветници”.

Той засегна и въпроса с изискванията за хората с увреждания: „Какви са тези ограничения? На хората с увреждания ще им искат удостоверение от ТЕЛК, че и ксерокопие. Къде ще намериш в селата ксерокс?”

Първата крачка към уседналост - направена от БСП

Искра Фидосова пък отговори, че това е превантивна мярка след много злоупотреби от последните избори. Тя припомни, че пред 2007 година именно от БСП са приели изискването за уседналост от 10 месеца: „Сега не го искат”.

„Сега не го искаме, защото стандартът се нарушава. И тогава, и сега съм отстоявал, че при прекомерните ограничения по-малко се гласува, по-лесно се манипулира вотът. Тогава тези изисквания бяха приети като компромис само за местните избори. Не сме против уседналостта, против сме ограничаване на правата. Добре де, грешки сигурно се правят. Тогава е било грешка, сега е правилно да се въведе в европейски стандарт. Като е имало изборен туризъм, Бойко Борисов с изборен туризъм ли го избрахме?”, попита Михаил Миков.

Фидосова все пак обяви, че парламентът ще се съобрази и днес се внася предложение на ГЕРБ за промяна, с което 12-те месеца се намаляват на шест. Тя обаче уточни, че те са изтекли и никой вече не може да се мести от място на място.

Според Миков обаче манипулации пак ще има: „Не може шефът на МВР да е шеф на предизборния щаб и да не се очакват такива”.

Кандидатите на ГЕРБ и БСП

Представителят на ГЕРБ в студиото каза още, че имат трима кандидати за президентското място, докато в БСП все още се лутат дали да имат такъв или да подкрепят НДСВ. Тя допълни, че избирателите ще имат и достатъчно време да се запознаят с техния избор.

Миков пък обяви, е техният ще стане ясен до края на юли. На въпрос дали в негово лице ще видим Сергей Станишев, той отговори: „Всякакви варианти обсъждаме. Никоя кандидатура не е изключена”.

Червеният депутат отбелязва, че в следващите месеци от 15-20 потенциални имена ще изберат няколко, които ще стигнат до Националния съвет, а партията ще реши за тях със своите органи.