Десетки болни са лишени от лъчетерапия. Апаратът в онкологията в София за пореден път е излязъл от строя. Всеки ден през този апарат за лечение минават между 80 и 90 човека, които са с онкологично заболяване. Сега, когато линейният ускорител не работи, битката с болестта става още по-трудна.

Жената, с която се срещна екипа ни, е била с диагноза рак на шийката на матката. След операцията й е препоръчано лъчелечение на същия този апарат, който не работи от седмици насам.

"Аз бях на линейния ускорител планирана. Той е развален и сега ме прехвърлиха тук. Имам още четири терапии, за да си ги довърша. Трябваше да приключа по Коледа, но още съм тук. Трудно се влиза в график, да бъдеш планиран за тази лъчетерапия. Много пациенти чакат. Аз не съм от София и трябваше и в болницата да постоя известно време", разказва жената.

За щастие, за нея е намерен компромисен вариант - друг апарат в онкологичната болница. Той не е линеен ускорител, а терапевтичен апарат. Така нареченият „компромисен вариант" обаче няма да помогне на десетки други пациенти, лечението на които зависи само от повредената машина.

"Общо взето лъчетерапевтичната апаратура в България е недостатъчна и трябва да се вземат мерки да се увеличи. Върнати няма, но листата ни за чакащи е доста дълга. В момента записваме някъде за месец март", обясни д-р Стефан Бакърджиев от Клиниката по лъчелечение.

У нас има пет пъти по-малко модерни апарати за лъчетерапия, макар да сме първенци по онкологични заболявания на стария континент. Световните стандарти изискват на 1 млн. жители да има поне четири апарата.