Бездомните кучета продължават да притесняват гражданите на София. Въпреки това зачестяват сигналите за непознати, които обикалят столичните квартали и хранят с кокали животните. В допълнение - броят на бездомните кучета се увеличава, а този на регистрираните домашни кучета остава нисък. Според едни грижата за животните по улиците е недопустима, защото те са опасни за хората и особено - за децата. Според други обаче именно липсата на храна прави кучетата агресивни и съответно - по-опасни.
Докъде може да стигне грижата за бездомни кучета и колко оправдано е това
Преди време ви разказахме историята за един човек, който храни бездомни кучета със сурово месо и кокали в столичния кв."Манастирски ливади". Тогава зрители ни сигнализираха, че всекидневно намират остатъци от храната на четириногите по улицата.
Два месеца по-късно историята продължава - този път в квартал "Бъкстон".
Часът е малко след пет и половина сутринта, когато колата, от която се хвърлят кокалите се появява. След нея остава това.
Опитахме се да намерим този човек, който по наша информация е представител на неправителствена организация и се грижи за бездомните кучета. Мъжът обаче отказа да застане пред камерата ни.
Остава въпросът защо храни животните с кокали и сурово месо. Проста сметка показва, че цената на килограм кокали е между 20 и 50 стотинки, докато за същото количество суха кучешка храна трябва да се отделят от 2 до 12 лева.
Каква е културата на българския собственик на куче
Предлагаме ви една бърза разхода в "Южния парк".
Камерата ни засича жена, чиито две кучета минират алеите и тревните площи на "Южния парк" всеки ден. Тя не намира за необходимо да събира изпражненията на своите животни.
"В края на 19 век и началото на 20 век по нивите са използвали естествените отпадъци, а сега използват изкуствени", аргументира се тя и допълни: "Какво като живеем в град? Мене ли ще ме учите на това? Те не цапат. За мъничко ще си свършат работата по тревата и това е".
Собственичката на двете кучета не е регистрирала животните си в общината и няма намерение да го направи.
"Някой изглежда ще спечели от тия чипове. Като апаратите на трамваите - единият не работи, другият работи", каза още тя.
Намерихме и дама, която е от малкото собственици на кучета в София, които са регистрирали своите животни и са им поставили чип:
"Да, направено е. Тя е на пет, но го направихме още, когато го взех. Нормално, съвсем нормално", заяви тя.
Тя обаче не смята, че хората полагат необходимата отговорност и грижа, когато имат кучета: "Виждам, че в кошчетата има пликчета да му събират акото, но това са хора, които явно не са живели тук. Тук - не. Явно много време трябва да мине. Или трябва да се глобява. Но българинът е някакъв уникат", категорична е жената.
Според нея животните нито наторяват, нито е полезно: "Ето го сега, това, примерно, е домашно куче, расово куче и е пуснато така. Те си мислят, че животното е каприз на деца или на идиотчета. И те го взимат, порадват му се и го пускат. Ето го това е домашно куче", посочи тя.
"Другото, което не мога да го възприема е - той го извел на поляната, после аз излизам с внука си и мога да настъпя хиляди лайна. Така е. Не мога да го приема", категорична е столичанката.
Кучето е социлано животно и подлежи на възпитание. Затова често кучетата приличат на своите стопани по темперамент. Специалистите са единодушни, че агресията сред кучетата почти винаги е породена на човешко отношение.
Когато говорим за проблеми с бездомни кучета или агресивни домашни кучета, без съмнене трябва да погледнем към собствения си вид - човешкия и да потърсим причините там.
Чуйте мненията на гражданите тук.