Президентът Георги Първанов наложи вето на поправките в Закона за дипломатическата служба, които предвиждат бившите сътрудници на Държавна сигурност (ДС) да не могат да заемат ключови постове в мисиите ни зад граница.
Осланяйки се на член от Конституцията, държавният глава връща промените за ново обсъждане в Народното събрание.
„Смятам, че редица норми от приетия от закон нецелесъобразно преуреждат отношенията по изграждането и функционирането на дипломатическата служба, а също и че влизат в противоречие с Конституцията, международни актове, които са в сила за България, и основни принципи на международното право”, се казва в официалното изявление на Първанов.
Според него новите разпоредби ще доведат до „монополизиране на правомощия и създаване на възможности за субективни кадрови решения на министъра на външните работи”.
При обсъждането на измененията в парламента категорично против тях се обявиха социалистите. Те дори се заканиха да атакуват лустрационните текстове в Конституционния съд.
ДПС и "Атака" пък заявиха, че подкрепят идеите, но не и „двойния стандарт”, тъй като отнемането на постове на бивши агенти на ДС не важало за изпълнителната власт, например.
Синята коалиция пък поиска незабавното отзоваване на дипломатите - агенти на ДС.
При проверка на Комисията по досиетата през декември миналата година се оказа, че 45% или 191 от бившите и настоящи посланици и генерални консули на България са с принадлежност към структури на комунистическите тайни служби.