Опустошително земетресение със сила 7.3 по Рихтер разтърси Хаити. Обстановката в островната държава следи международният редактор Ивайло Василев.

Точният брой на жертвите на бедствието все още не е известен. По първоначални данни обаче става дума не за стотици, а за хиляди хора. Като цяло, според първите оценки на Международния червен кръст, над 3 млн. души са пострадали от земетресението. Повечето от тях са останали без подслон. Това е най-разрушителното бедствие в страната от 200 години. Гледките от Порт-о-пренс са потресаващи. Стотици хора отчаяно търсят близките си.

Първият трус беше най-силен. Епицентърът му - на 20 километра от столицата на Хаити. Последваха още два мощни вторични труса и 12 по-леки. Комуникациите са прекъснати. Пътищата са блокирани от купчини отломки. Въпреки усилията на властите, хаосът бързо завладя страната. Мародери започнаха да разграбват местните магазини. Повечето от хората в Порт-о-пренс прекараха нощта на открито - някои, защото къщите им са разрушени, а други, защото се страхуват от нови.

Сред загиналите има и чужденци - това са китайски, бразилски и йордански войници, които са част от сините каски на ООН на острова. Пострадали са и членове на екипа на организацията "Лекари без граници". Засега няма данни за пострадали българи. В района обаче има много наши сънародници на почивка. Непосредствено след земетресението в района на Карибите беше обявена опасност от цунами. Свързахме се с Нина Александрова от "Дарик" радио, която е в Доминиканската република:

"Цяла нощ имаше наистина такова предупреждение. Не работеха дискотеки, магазини по крайбрежието на Карибско море. Бяхме предупредени да не се приближаваме до морето и да стоим, по възможност, в защитени сгради, където се намираме. Тази сутрин обаче, сега е около 8:30 ч. в Доминикана вече е отменена опасността от цунами.


Усетихме земетресението доста силно. Аз се намиран на 70 километра от столицата Санто Доминго, столицата на Доминиканската република. Валеше дъжда, типичен за Карибите. Беше 6 часа местно време, когато цялата земя се разлюля. Много силно се усети земетресението. Столовете от баровете започнаха да падат. Цели платформи се тресяха

Сега преди малко се запознах с италианци, които прекъсват почивката си и отиват като доброволци в Хаити", разказа тя.

Хаити е малка островна държава в Карибско море и не е в състояние да се справи сама с връхлетялата я природна стихия. Властите в Хаити разчитат на международна помощ.

Съединените щати започнаха хуманитарни мисии. Европейският съюз също. Значителни хуманитарни операции планират Международният червен кръст и други организации. Своята подкрепа обеща и генералният директор на ЮНЕСКО - българката Ирина Бокова.