
Общуването чрез кратки съобщения, скайп или някоя от социалните мрежи в интернет постепенно променя езика.
Според специалисти той става по-беден и опростен.Как се отразява това върху българските тийнейджъри?
Ако попаднете в тийнейджърска компания, а сте на по-зряла възраст, изрази като тези навярно ще ви смутят: "т’ва е яко", "къде си, бе, машина", "как е, пич".
И, ако жаргонът е бил нещо нормално и преди появата на интернет, някои твърдят, че общуването в мрежата допълнително ограничава речника.
Според модератора на един от популярните интернет форуми Любомир Ботушаров, тийнейджърите днес са откровено неграмотни.
"На първо място правописът - много голяма част от тях вече бъркат "о" с "у", "а" с "ъ". За пълен член, кратък член даже да не говорим", каза той.
Нормално, във форумите се срещат чуждици, думи, изписани неправилно на латиница, думи, изписани с цифри. Освен това се променя и стилът на писане.
Изказванията стават кратки и непълни, не изчерпват мнението до край. Но според учителя по литература Ваня Георгиева това явление е характерно не само за България.
"Тенденцията за опростяване на езика е световна тенденция. Преди около 5-6 години дискусионният клуб, който е към нашето училище, направи един дебат точно по проблемите на съвременния език, това, на което говорим и си спомням, че беше установен същият проблем в Германия", каза тя.
Според специалистите вината за понижената езикова култура, не може да бъде хвърлена само върху интернет.
Това, което основно затруднява вербалната комуникация, е липсата на допълнителни езикови занимания, четене на книги и общуване вкъщи.