Тотално и безконтролно следене на Интернет и телефоните на гражданите няма да има. МВР оттегли искането си за пряк достъп до данните за разговорите по мобилните телефони и интернет. Вече година полицията се оплаква, че прекалено бавно вади справки за електронните ни комуникации. Тези справки започват от информация кой абонат стои зад даден телефон или компютър, и свършват със списък на всичките му разговори и кварталите, където е носил GSM-а си.

"Това са данни, които са необходими за първите няколко часа – било, за да се построи алиби, било за да се построят версии в най-първоначалния момент", каза зам.-министърът на вътрешните работи Веселин Вучков.

МВР днес представи преработен вариант на закона. В него липсва думата "интерфейс", която значеше директен достъп за бързи справки, но и теоретична възможност да се заобиколи задължителното разрешение от съдия. Според Веселин Вучков, никой не иска държавата да се превръща в Биг Брадър.

Отказът от "интерфейс" е изцяло за сметка на интернет и мобилните доставчици. Те ще трябва да дават справките на службите в денонощно рамките на два часа. При просрочване глобите са десетки хиляди лева.

Но всички доставчици са единодушни, че срокът от 2 часа е нереален. Особено за справки на хартия. Представител на един от мобилните оператори дори съжали, че компютърният интерфейс е махнат изцяло.

"Истината е, че мобилните оператори нямат нищо против нарушаване правата на хората - от това, което виждаме, те защитават своите търговски интереси. Смятам, че трябва все пак да има баланс", заяви Александър Кашъмов, адвокат-правозащитник.

В момента полицията прави няколко хиляди справки годишно за мобилните телефони и едва няколкостотин за Интернет. Сега МВР иска позволение да получава разпечатки не само за разследване на тежки престъпления, но и за 30-ина по-леки. Сред тях е и нарушаването на авторско право, което прави потенциални обекти на следене почти всички интернет потребители.

"Всички знаем, че масово се обменят файлове и това може да доведе до целенасочено преследване на потребители и фирми", посочи Теодор Захов, председател на БАИТ.

На 14 януари пред парламента е насрочен протест с искане поправките в закона да започнат на чисто. По същото време в народното събрание дискусията ще продължи.